Bir hidrolik sistemin PID algoritmalı konum kontrolü
Position control of a hydraulic system with PID algorithm
- Tez No: 341522
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CEM ONAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
Hidrolik sistemler, yüksek performans gerektiren, küçük hacimlerde yüksek tork, kuvvet ve hassas konum kontrolü ihtiyacı duyulan birçok endüstriyel uygulamada yaygın olarak kullanılmaktadır. Bunun için hidrolik sistemlerin gerçeğe yakın modellenmesi ve kontrolcü tasarımı konuları güncelliğini korumaktadır.Geliştirilen modern kontrol tekniklerine rağmen, PID kontrol yöntemi geri beslemeli kontrolcülerde en eski ve en çok kullanılan kontrol yöntemlerinden biridir. PID kontrolcüler, yapılarının basit, performanslarının dayanıklı olması, kolay anlaşılabilmeleri ve oldukça kolay ayarlanabilmeleri gibi nedenlerle birçok endüstriyel uygulamada kullanılmaktadır. Bu yaygın kullanım birçok araştırmacıyı PID kontrolcü tasarımı konusunda motive etmektedir.Bu çalışmada, oransal valf ile sürülen hidrolik konum kontrol sisteminin gerçeğe yakın benzetimi gerçekleştirilerek, PID kontrolü için bir parametre araştırması yapılmıştır. Sonuç olarak, bir hidrolik sistemin PID algoritmalı konum kontrolü MATLAB/Simulink ortamında gerçekleştirilerek, elde edilen sonuçlar değerlendirilmiştir.ANAHTAR KELİMELER: Hidrolik Konum Kontrolü, PID, Oransal Valf, MATLAB, Simulink
Özet (Çeviri)
Hydraulic systems are widely used in many industrial applications that require high performance, high torque in small volumes, force and precise position control is requiring. Therefore, realistic modeling of hydraulic systems and controller design maintain up to date.Although several advanced control strategies have been developed, PID control method is one of the oldest and mostly used control method among feedback controller. PID controllers have been widely used in industrial applications because of their simple structure, robust performance, easy comprehension and quite easy tuning. Widespread use of this has motivated many researchers on design of PID controller.In this study, a parameter research was made for PID control by the means of achieving a realistic simulation of a hydraulic position system which is driven by a proportional valve. In consequence, the outcomes which are obtained by implementing a hydraulic system?s position control with PID algorithm in MATLAB/Simulink were discussed.KEYWORDS: Ionosphere, magnetosphere, electron density trough, critical frequency.