Poliimidler üzerine click kimyası uygulamaları
Click chemistry application of polyimides
  1. Tez No: 341529
  2. Yazar: SEMA VURAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TURGAY SEÇKİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya, Polimer Bilim ve Teknolojisi, Chemistry, Polymer Science and Technology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Bu tezin amacı, farklı polimer zincirleri aşılanmış fırça tipi polyimide filmlerin hazırlanması ve aydınlatılmasıdır. Klik tepkimesi bu tip fırça tipi polimerlerin hazırlanmasında başarılı olarak kullanıldı. Öncelikle, polyimide yüzey modifikasyonu, trimetilklorosilan ve çözgen olarak kloroform kullanılarak, klorometilasyon tepkimesi ile gerçekleştirildi. Daha sonar klorometil fonksiyonel polyimide yüzey azid fonksiyonel poliimidin hazırlanmasında kullanıldı. Aynı zamanda, polistiren, poli(metil metakrilat), poli(vinilprolidon), poli(metil akrilat) ve bu polimerlerin blok kopolimerleri gibi cliklenebilir polimerler, azid fonksiyonel poliimid yüzeye bağlanmak için ATRP tekniği ile sentezlendi ve bu kliklenebilir polimerler poliimid yüzeye bağlandı. Hazırlanan poliimidler ve kliklenebilir polimerler, FTIR, GPC, AFM ve SEM-EDX teknikleriyle yapısal olarak karakterize edildi., bozunma başlangıç sıcaklığı(ITD) ve yüzde kalıntı miktarı gibi diğer termal özellikler, aynı zamanda DSC, DTA ve TGA teknikleriyle belirlendi. Fırça tipi poliimidlerin, kliklenmiş polimer türüyle ilgili olan sıvı temas açısı, yüzey topolojisi, Tg ve termal kararlılık gibi fiziksel özellikler araştırılmıştır. ANAHTAR KELİMELER: Kapton, click kimyası, fırça tipi polimer, kontrollü polimerizasyon.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this thesis is to prepare and to examine brush type poyimide films grafted different polymer chains. Click reaction has been successfully used to fabricate this type brush polymers. Firstly the modification of the polyimide surface achieved by chloromethylation reaction by using trimethylchlorosilane and chloroform as a solvent. Than chloromethyl functional polymide surface was used to preparation of the azide functional polyimide. At the same time, clickable polymers, such as polystyrene, poly(methyl metacrylate), poly(vinyl prrolidone), poly(methyl acrylate) and the block copolymers of these polymers, were synthesized via ATRP technique for connection of the azide-functional polyimide surface and these clickable polymers attached to the surface of the polyimide film. Prepared polyimides and clickable polymers were structurally characterized by FTIR, GPC, AFM and SEM-EDX techniques. Other thermal properties such as, Tg, initial thermal decomposition temperature (ITD) and char yield, were also determinate by DSC, DTA and TGA measurements. Physical properties revealed that the type of clickable polymers attached onto brush type polyimides would influence the contact angle, surface topology, Tg and thermal stability. KEYWORDS: Kapton, click chemistry, brush polymer, controlled polymerization.