Matris etki alanlarının altuzayları üzerine
On the subspace of the domain of matrix
- Tez No: 341534
- Danışmanlar: PROF. DR. BİLAL ALTAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu tez bes¸ bolumden olus¸maktadır. Birinci bolumunde, K- ve FK-uzayları ile ilgili genel bilgiler verildi.Ikinci bolumde, diger bolumlerin daha kolay anlasılmasını saglayacak temel tanımlar ve teoremler verildi. Lokal konveks uzay ve dizi uzayları gibi kavramlardan bahsedildi.Ucuncu bolumde, K- ve FK- uzaylarının bazı altuzayları bolumsel operatorlerle incelendi. Bu altuzayların ozellikleri kullanılarak dual uzaylarla arasındaki iliski verildi. Dorduncu bolumde, matris etki alanlarının bazı altuzayları incelendi.Besinci bolumde, (Ces`aro, Zweier ve Fark Matrisi gibi) ozel matrislerin etki alanlarınınbazı altuzayları incelendi. ANAHTAR KELIMELER: Dizi uzayı, K-uzay, FK-uzay, AK, AB, SAK, FAK ve AD ozellikleri, Matris etki alanları, Yakınsaklık alanı.
Özet (Çeviri)
The present thesis consists of five chapters. In the first chapter, brief history of K- and FK-spaces and general knowledge were given.In the second chapter, for understand other chapters some basic definitions and theorems and basic concepts such as topological space, locally convex space and sequence spaces were mentioned. In the third chapter, some subspaces of K- and FK-spaces were examined by section operators. Using the properties of these subspaces, relation among the dualspaces were given.In the fourth chapter, some subspaces of the matrix domain were investigated.In the fiveth chapter, some subspaces of the special matrix (such as Ces`aro,Zweier and Difference) domain were investigated. KEYWORDS: Sequence space, K-space, FK-space, AK, AB, SAK, FAK and AD property, Matrix domain, Convergence domain.