Kayseri ili ev tozlarında polen,mantar sporu ve diğer alerjenik materyallerin araştırılması
- Tez No: 34155
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ALİ İNCE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
in ÖZET Bu çalışmada Eylül- 1993, Ağustos- 1994 tarihleri arasındaki bir yıllık sürede Kayseri İli ev tozlarında alerjenikmateryaller incelenmiştir. Bu araştırma için Kayseri 'de yedi istasyon belirlenmiştir. İstasyon olarak belirlenen bu evlerden her ay elektrik süpürgesiyle toplanan tozlar düzenli olarak alınmış ve Wodehouse yöntemine göre preperatları hazırlanmıştır.Bu preperatlar“Olympus BH-2”araştırma mikroskobunda incelenmiş ve 4 cm2'lik alandaki polen, mantar sporu, bitki tüy ve dokuları, böcek parçaları, akar, nişasta taneleri, hayvan tüyleri gibi alerjik materyallerin teşhisleri ve aylara göre sayımları yapılmıştır. Elde edilen sonuçlar, 1 Ot cm ye düşen alerjik materyal sayısına dönüştürülerek; tablo ve grafiklerde gösterilmiştir. Grafikler çalışmanın yapıldığı dönemdeki meteorolojik faktörler ile karşılaştırılarak arasındaki ilişki tespit edilmeye çalışılmıştır. Sonuç olarak; Kayseri ev tozlarında 47 taksona ait polen tespit edilmiştir. Toplam alerjenlerin %17.6'sını oluşturan polenlerden en yüksek oranda tespit edilenler sırası ile Chenopodiaceae I Amarathaceae, Poaceae, Pinaceae ve Asteraceae 'dir. Tespit edilen nişasta taneleri bütün alerjenlerin %65.6'sını mantar sporları %8.9'unu, bitki doku ve tüyleri %7'sini, hayvan tüyü ve deri döküntüleri %0.5'ini, böcek parçaları %0.3'ünü akarlar ise %0.1'ini oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
IV SUMMARY In this study, allergic materials in house dusts of Kayseri vilayet were investigated during one year, period from September of 1993 to August of 1994. Seven stations were chosen for this study in Kayseri. The dusts collected by a electrical cleaning machine from the houses as the station were taken as samples and preparations were made according to the Wodehouse procedure. These preparations were investigated on the Olympus BH-2 research microscope and allergic materials such as fungus spores, plant trichone and tissues, imect parts, acars, starch grains, animal hairs in 4 cm2 were determined and were counted for each month. The number of allergic materials in 4 cm2 is adjusted to the numbers in 1 cm2 and were shown in tables and figures. The graphics were matched with the meteorological factors at the time of this work carried out and the relationships between them tried to be determined. As a result, pollens belong to 47 taxons in the house dusts of Kayseri were found. Among total allergens, the pollens belong to Chenopodiaceae I Amarathaceae, Poaceae, Pinaceae and Asteraceae families were found with the highest ratio of 17.6%. Among all allergens, starch grains were 65.6%, fungus spores were 8.9%, plant trichomes and tissues were 7%, animal hairs and skin parts were 0.5%, insect parts were 0.3%, and acars were 0.1%.