Manyetik nano parçacıkların kontrollü sentezi ve yüzey modifikasyonu ile polimerleşme tepkimelerinde kullanılması
Controlled synthesis of surface modified magnetic nanoparticles and their use in polymerization
  1. Tez No: 341561
  2. Yazar: AYSEL BAYRAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TURGAY SEÇKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu çalışmada, öncelikle manyetik nanopartiküller, boyut ve yapı kontrollü olarak sentezlendi. Bu tezin ana amacı manyetik nanopartiküllerin fonksiyonalitesini arttırmak ve aglomerasyonu engellemektir.Yüzey fonksiyonel nanopartiküller polimerleşme tepkimelerinde başlatıcı olarak kullanıldı.Ferrit yapıları olarak Fe3O4, CoFe2O4, NiFe2O4, ZnFe2O4 ve jeotit tercih edildi. Daha sonra bu yapılar üzerinde yüzey fonksiyonel gruplar sol-jel reaksiyonu ile sağlandı. Çalışmanın son aşamasında hazırlanmış olan yüzey fonksiyonel ferrit yapıları kontrollü ATRP yöntemi ile hibrit bileşiklere dönüştürüldü. Polimer yapısı olarak ise poli(metilmetakrilat) ve poli(vinilprolidon) tercih edildi.Elde edilen parçacıkların termal özellikleri TGA ve DTA analizleri ile belirlendi. SEM, EDX, XRD ve FT-IR teknikleri kullanılarak da nanopartiküllerin boyut, bilesim ve yapısal özellikleri incelendi. Manyetik karakterizasyon için VSM tekniği kullanıldı.Anahtar Kelimeler; Manyetik nanopartikül, yüzey modifikasyonu, ATRP.
Özet (Çeviri)
In this study, especially magnetic nanoparticles were synthesized as controlled size and structure. It is the purpose of this thesis is to increase functionality of magnetic nanoparticle and to prevent agglomeration. Surface functionalized nanoparticles were used in polymerization reaction as precursor materials.Inthisthesis, magnetic Fe3O4, CoFe2O4, NiFe2O4, ZnFe2O4 and geotite nano materials were preferred. Later the surface of those structures were functionalized via sol-gel techniques. In the final part of the study, Obtain surface functionalized nanoparticles were used in hybrid material synthesis via ATRP polymerization. Poly(methylmethacrylate) and poly(vinylpyrrolidone) were chosen as polymers.Thermal properties of the nanoparticules were eluciduanted in terms of TGA and DTA, SEM, EDX, XRD and FT-IR were used investigated for the size, composition and structural properties of the nanoparticles. VSM technique were applied for magnetic characterization.Keywords; Magnetic Nanoparticles, Surface modification, ATRP.