Deprem ve zemin parametrelerinden dinamik taşıma gücünün belirlenmesi
Determination of dynamic bearing capacity from earthquake and soil parameters
  1. Tez No: 341567
  2. Yazar: FATMA GÜL GÖRDESLİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. OSMAN UYANIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeofizik Mühendisliği, Geophysics Engineering
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeofizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Çalışmada; sismik hızlardan hesaplanan taşıma gücü yöntemi kullanılarak deprem, zemin ve yapı parametrelerine bağlı dinamik taşıma gücü bağıntısı geliştirilmiştir. Deprem sırasında yapı etkileri ve zemin deformasyonları nedeniyle taşıma gücü kayıpları oluşmaktadır. Geliştirilen bağıntının depreme dayanıklı yapılaşma çalışmalarındaki hesaplarda kullanılması amaçlanmıştır. Teorinin geliştirilme aşamalarında konu üzerine olan literatür çalışmaları da incelenerek avantaj ve dezavantajları değerlendirilmiştir. Güvenli taşıma gücünü elde edebilmek için sismik hızlara ve yapı önem katsayısına bağlı olan güvenlik faktörü geliştirilmiştir. Yeni güvenlik faktörünün zemin özelliklerine bağlı değişimleri grafiklerle görselleştirilmiştir. Yeni dinamik taşıma gücü bağıntıları, literatürden derlenen ve SDÜ BAP desteğiyle Isparta ve civarından elde edilen sismik kırılma verilerine uygulanmıştır. Ayrıca, elde edilen taşıma gücü sonuçları ile literatürdeki taşıma gücü bağıntılarından elde edilen sonuçlar karşılaştırılmıştır. Geliştirilen ara programlar aracılığıyla, alınan sismik kayıtlar değerlendirilerek elde edilen taşıma gücü değerleri iki boyutlu olarak modellenmiştir. Böylece noktasal olmayıp alansal olarak düşey ve yatay yöndeki taşıma gücü değişimleri görsel olarak sunulmuştur. Sonuç olarak kişisel kararlara bağlı olunmayan ve mühendislik hesaplarından belirlenen yeni ve dinamik bir taşıma gücü çalışması ortaya koyulmuştur. Literatürle yapılan karşılaştırmalardan ve uygulamalardan güvenilir sonuçlar elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The dynamic bearing capacity equation is developed related to parameters of earthquake, floor and structure which are calculated by carrying capacity via seismic velocities within the study. The loss of carrying capacity is happened due to structural activities and floor deformations during earthquakes. The developed equation is aimed to be employed at earthquake resistant construction studies. Previous studies on the subject matter were reviewed for evaluating advantage and disadvantages. For achieving secured carrying capacity the security factor is developed which connected to the seismic velocities and structure importance coefficient. Changes in the new security factor depending on soil properties visualized by graphically. The new dynamic capacity equations were applied to the data which complied from the literature and obtained from the Isparta and surrounding with the support of SDU BAP (Scientific Research Projects). Also, results of obtained from bearing capacity data and bearing capacity equations in the literature were compared. By means of developed interim programs, the bearing capacity values which obtained from the equation of the seismic records are modeled as two-dimensional. So, variations in the lateral and vertical bearing capacity as not point but spatial are presented visually. As a result, a new and dynamic bearing capacity study which not connected to the personal decision and determined from engineering accounts has been revealed. Reliable results were obtained from comparisons in the literature and applications.