Ayçiçeği ve mısır bitkilerinde arsenik ve selenyum içeriği ile spektroradyometre yansıma değerleri ilişkisinin farklı sulama düzeylerine bağlı değişimi
Changes in the relationship between both arsenic and selenium content of sunflower and maize plants and their spectroradiometer reflection values at different irrigation levels
  1. Tez No: 341701
  2. Yazar: PELİN ALABOZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ALİ IŞILDAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Bu çalışmada; sodyum selenit (Na2SeO3) ve sodyum arsenat heptahidrat (Na2HAsO4.7H2O) ile yapay olarak kirletilmiş killi tın bünyeli bir toprakta yetiştirilen ayçiçeği ve mısır bitkilerinde için yaprak spektral yansıma verileri ile arsenik ve selenyum içeriği arasındaki ilişkinin sulama düzeylerine bağlı olarak nasıl bir değişim gösterdiği araştırılmıştır. Sulama düzeyleri; yarayışlı nemin % 50±10 tüketildiğinde tarla kapasitesi düzeyine göre nem açığının tamamının (S1), % 90 (S2: 0.90 S1), % 80 (S3: 0.80 S1) ve % 70'inin (S4: 0.70 S1) giderilmesi şeklinde uygulanmıştır. ASD FieldSpec HandHeld spektroradyometre cihazı ile bitki probu kullanılarak iki farklı dönemde yaprak spektral yansımaları ölçülmüş ve söz konusu yapraklarda As ve Se içeriği mikrodalga ve ICP-OES kullanılarak belirlenmiştir. Ayçiçeği yaprak As ve Se içerikleri, I. dönem için sırasıyla 3.537- 3.973 mg kg-1 ve 7.610- 9.030 mg kg-1 aralıklarında değişirken II. dönemde 10.173- 11.790 mg kg-1, 6.278- 9.959 mg kg -1 aralıklarında bulunmuştur. Mısır yaprakları As ve Se içeriklerinin ise I. dönemde 1.288-1.890 mg kg-1 ve 3.443- 4.272 mg kg-1 II. dönemde 2.109-2.923 mg kg-1 ve 3.459- 4.663 mg kg-1 aralıklarında değiştiği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was investigated that how relationship changes, depending on irrigation levels, between arsenic and selenium content and spectral reflection data of sunflower and maize leaves. Plants were grown in a clay loam texture soil contaminated with sodium selenite (Na2SeO3) and sodium arsenate heptahydrate (Na2HAsO4.7H2O). In the experiment four different irrigation levels were used such as S1 (control), S2 (0.90 S1), S3 (0.80 S1) and S4 (0.70 S1). Control application was based on 50% of available moisture consumed up to field capacity level. Spectral reflectance of the leaves was measured by the ASD FieldSpec HandHeld spectroradiometer with plant probe in two different periods and As, Se content of these leaves were determined by using microwawe and ICP-OES. While As and Se content of sunflower leaves were found ranging from 3.537- 3.973 mg kg-1 and 7.610- 9.030 mg kg-1 during I. period and these values at II. period ranged from 10.173- 11.790 mg kg-1, 6.278- 9.959 mg kg-1. While As and Se content of maize leaves were found ranging from 1.288-1.890 mg kg-1 and 3.443- 4.272 mg kg-1 during I. period, at II. period ranged from 2.109-2.923 mg kg-1and 3.459- 4.663 mg kg-1.