Bazı kültür bitkilerinde vesiküler-arbüsküler mikorrhiza (VAM) oluşumu ve bunun bitki gelişimi ve dyanıklılıktaki rolü üzerinde araştırmalar
- Tez No: 77417
- Danışmanlar: PROF. DR. ERSİN ONOĞUR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
DC ÖZET BAZI KÜLTÜR BİTKİLERİNDE VESİKÜLER- ARBUSKÜLER MİKORRHİZA (VAM) OLUŞUMU VE BUNUN BİTKİ GELİŞİMİ VE DAYANIKLILIKTAKİ ROLÜ ÜZERİNDE ARAŞTIRMALAR DEMİR, Semra Doktora Tezi, Bitki Koruma Bölümü Tez Yöneticisi: Prof. Dr. Ersin Onoğur Ağustos 1998 1 14 sayfa Bu çalışmada İzmir ve Van illeri çevresindeki tanm ve çayır-mera topraklarından mısır ve kadife çiçeği bitkileri kullanılarak fungal simbiont izole edilmiş ve bu fungal simbiont INVAM ( International Culture Collection of Arbuscular & VA Mycorrhizal Fungi) tarafından Glomus intraraMces olarak teşhis edilmiştir. Çalışmanın ikinci bölümünde G. intraraMces ile 6 değişik test bitkisi olarak seçilen ayçiçeği, buğday, domates, kavun, patlıcan ve tütün arasında kurulan VAM ilişkisinin bitki gelişimine etkisi morfolojik ve fizyolojik kriterlerle saptanmıştır. Bu değerlendirmelerde VAM'm özellikle patlıcan, kavun ve tütün bitkilerine daha iyi gelişme sağladığı saptanmıştır. Ayrıca bitkilerin makro ve mikro besin elementi kapsamları tespit edilmiş ve genel olarak VAM'm bitkilerin daha fazla besin elementi almalarım sağladığı ortaya konmuştur. Özellikle fosfor, bakır ve çinko elementlerinin alınımındaki artışın bariz olduğu ortaya konmuştur. Çalışmanın son bölümünde VAM oluşumunun patlıcan - Verticillium dahliae ve kavun Macrophomina phaseoüna patosistemlerindeki rolü araştırılmıştır. Bitkiler patojen inokulasyonundan önce simbiont ile inokule edilmişlerdir. VAM oluşumu her iki patosistemde hastalık şiddetini sırasıyla % 41 ve % 58 oranında azaltmış, ayrıca patojenlerin inokulum oluşturma yetenekleri de kısıtlanmıştır. Anahtar Kelimden Vesiküler - Arbusküler Mikorrhiza, Bitki Besleme, Bitki Dayanıklılığı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT STUDIES ON THE FORMATION OF VESICULAR - ARBUSCULAR MYCORRHİZAE (VAM) IN SOME CULTURE PLANTS AND IT'S ROLE ON PLANT GROWTH AND RESISTANCE AGAINST PLANT PATHOGENS DEMİR, Semra PhD, Plant Protection Department Supervisor: Prof. Dr. Ersin Onoğur August 1998, 114 pages In this study, the fungal symbiont was isolated by using trap plants on soil samples from Izmir and Van regions and it was identified as Glomus ntraradices by INVAM (International Culture Collection of Arbuscular & VA Mycorrhizal Fungi). The effect of VAM formation on the growth of six selected test plants sunflower, wheat, tomato, muskmelon, eggplant and tobacco was determined in ;erms of morphological and physiological criterions. In these tests, it was observed that especially mycorrhizal eggplant, muskmelon and tobacco plants grew better than non mycorrhizal plants. In addition, the content of macro and nicro nutrients of plants was detected and it was found that the uptake of phosphorus, zinc and copper was increased in mycorrhizal plants than non - nycorrhizal plants. In the last party of the study, the role of VAM formation on the disease esistance was investigated on the patho-systems of eggplant - Verticillium iahliae and muskmelon - Macrophomina phaseolina. The test plants were noculated with symbiont before inoculation of pathogens. The disease severity n mycorrhizal eggplant and muskmelon plants was decreased by 41 and 58 %, Respectively. Moreover, the density of pathogen inoculum in the soil grown mycorrhizal lants was less than non - mycorrhizal ones. Ley Words: Vesicular - Arbuscular Mycorrhizae, Plant Nutrition, Plant Resistance