Bilgisayar destekli redüktör tasarımı
  1. Tez No: 34171
  2. Yazar: ŞİNASİ ERGİN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FAZIL CANBULUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
Redüktörler; küçük hacim, yüksek verim, yüksek indirgeme, az bakım, uzun ömür vb. üstünlüklere sahip, motor ile kullanıcı arasında güç ileten ve aynı zamanda dönme hızının değerini ve/veya yönünü değiştiren, fabrikalardan ev mutfağına kadar geniş bir kullanım alanına sahip mekanizmalardır. Çeşitli tip ve konstrüksiyonda imal edilebilen redüktörlerin klasik ve genel maksatlar için seri imalatları yapılmakla birlikte genellikle özel imalatları yapılır. Buna bağlı olarakda bir redüktörün bilgisayar destekli olarak (dişli, mil ve rulman hesabı) tasannu konusunda yapılmış fazla sayıda çalışma mevcut değildir. Bu çalışmada belli bir güce sahip motordan ng giriş devrini alıp riç çıkış devrine iki kademede indirgeyen silindirik düz, silindirik helisel, konik veya sonsuz vida dişlisi kullanan bir redüktörün bilgisayar tasarımı (dişli, mil ve rulman hesabı) gerçekleştirilmiştir. Hesaplama seçilen malzemenin cinsine bağlı olarak mukavemet veya yüzey basıncına göre yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Reductor having some superiorities such as small volume, high efficiency, grate reduction, easy maintanence. long life etc. and a wide usage from factories to kitchens, are mechanism transmitting the power between motor and user and changing the rotation speed and/or its direction. Various type and model reductors are manufactured for classic and comman purposes in mass production. However, their special production is generally made. Therefore, computer aided design for reductors (The calculation of cogwheell, pivot and bearing) has not been in many. In this study, computer aided design for a reductor which takes input speed (ng) from a motor having a certain power, then reducing it to out speed (nç) in two stage and having cylindric flat, cylindiric helix, conic or worm gear, has been made. The calculation depending on the sort of material has been done in accordance with the material strength or surface pressure.