Kontrollü katılaştırma
  1. Tez No: 34173
  2. Yazar: AHMET AÇIKALIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET GÜNDÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
ÖZET Bu çalışma ile organik maddelerle yapılan katılaştırmada G ve V değiştirilerek di hücreler arası mesafe Xı dendrrt ana kollar arası mesafesi ve r uç eğrilik yarıçapı'ndaki değişiklikler incelendi. Katılaştırmaların fotoğrafları çekildi. Bu fotoğraflardan yapı parametreleri ölçüidü(dı,fcı,ve r).Yapı parametreleri ile katılaştırma parametreleri (V,G) arasındaki ilişki incelenerek sonuçları tartışıldı.. Deney sonuçları (G, V) katılaştırma parametrelerinin artmasına karşılık yapı parametreleri d^ı.r nin azaldığını göstermektedir. Ancak %\ ve r karşılaştırıldığında da Xı artarken r nin de arttığı gözlenmiştir. iv
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study it was tried to be determined how di the distance between ceils, Xi the distance between the main dendrites and r the radius of the tip curvature of the dendrites change against G the temperature gradient and V the cooling rate during directional solidlflcation.The photographs of the solldificaiions were taken for several cooling rate of cooling. From these photographs di, Xi and r, the structural parameters were measured. The relation between the solidification and the structural parameters were investigated and the results were discussed. Experimental results show that against the raise in the solidification parameters G and V.the di, a.i and r decrease. Mean while it was also observed that comparing h against r, while X^ increased r also increased.