Saydam organik maddelerin kontrollü katılaştırılması
Directional solidification of transparent organic materials
  1. Tez No: 38697
  2. Yazar: İBRAHİM KARACA
  3. Danışmanlar: DR. HAMZA ŞİŞMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
V ÖZET Bu çalışmanın amacı; saydam organik maddeler ile yapılan kontrollü katılaştırma deneylerinde, katılaştırma parametreleri (G,v) ile yapısal parametreleri (A-ı,R,d)'nin ilişkilerim incelemektir. İlk olarak saf Succinodinitrile'nin yönlendirilmiş olarak katılaştırılması ve (G,v)' yü kontrol etmeye yarayan yatay bir sıcaklık gradyenti sistemi yapıldı. Sabit bir sıcaklık gradyentinde katı-sıvı denge durumu elde edildikten sonra yönlendirilmiş katılaştırma başlatıldı ve deneyler farklı G ve v değerleri için tekrarlandı. Katılaştırma esnasında hücre ve dendritlerin fotoğrafları çekildi ve çekilen fotoğraflardan (A,ı,R,d) ölçümleri.yapıldı.Burada birinci kollar arası mesafe;^, dendrit uç yarıçapı;R ve yumuşak bölge derinliği;d, olarak alınmıştır. Benzer şekilde saf Succinodinitrile ile yapılan deneysel çalışmalar farklı bileşimdeki Succinodinitrile-Salol sistemi için tekrarlanarak, ölçümler yapıldı. Deney Sonuçları; katılaştırma parametrelerinin (G,v) artmasına karşılık, yapı parametrelerinin (X,ı,R,d)'nin azaldığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT The purpose of this work is to investigate the relationship between growth pararaeters,(G,v), and structure parameters,^, R,d), for directionah/ solidified transparent organic materials. Firstly, a horizantal temperature gradient system was constructured to directionaly solidify Succinodinitrile and contrail G and v values. After the steady-state solid-liquid interface observed in a stable temperature gradient for different G and v values. During the solidification, photographes of the cells and dendrite were taken and (X][,R,d) values were measured from the photographes. In this, primary spacing of dendrit is X\, dendritic tip radius is R and mushy zone deep is d. As the same, repetition experimental works and to measurument different compositions between the system of pure Succinodinitrile-Salol. The experimental results are showed that, the growth paremeters (G,v) increase versus sutructure parameters^},R,d), decrease.