Fındığın dönel silindirde kurutulmasının teorik ve deneysel olarak incelenmesi
  1. Tez No: 34174
  2. Yazar: MURAT ÇETİN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NECDET ALTUNTOP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Ziraat, Mechanical Engineering, Agriculture
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Dünya fındık üretiminin yaklaşık üçte ikisini karşılama durumunda olan Türkiye, dünyanın en büyük fındık üreticisidir. Bir endüstri olarak fındık üretimi için 38.000 hektarın üzerindeki bir alan kullanılarak yılda yaklaşık 350.000 ton fındık üretilmektedir. Bilinen ve geleneksel fındık kurutma yöntemleri çok ilkeldir ve ürünü tozdan, beklenilmeyen yağmurdan, kirden, böcek ve mikroorganizmaların zararlarından korumaktan uzaktır. Bunun sonucunda her yıl binlerce kg. fındık ziyan olmaktadır. Bu sebeblerden dolayı fındığın yapay olarak kurutulması bugünlerde daha çok gündemdedir. Bu çalışma; hasat edilmiş, nem oranı yüksek fındığın yapay kurutma şartlarının elde edilmesine ve kurutma sırasında ortaya çıkan şartların etkilerinin deneysel olarak araştırılmasına yöneliktir. Bu tez çalışmasında; fındık kurutma işleminin temel prensipleri ve yapılan deneysel çalışma sistemi hakkında bilgi verilmiş ve deneysel çalışmada elde edilen sonuçlar sırası ile takdim edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Türkiye is the major world producer of hazelnuts producing more than two thirds of the world supply. As an industry production utilizes over 38.000 hectares of land and produces approximately 350,000 tons of hazelnuts in a year. The conventional and common drying methods of the hazelnuts are quite primitive and never save the product from dust, unexpected rain dirt and damage of the insects and microorganizms. Thus each year thousands of kilograms of product are wasted. For these reasons artificial drying of hazelnuts is the subjets of todays. This study deals with obtaining the artifical drying conditions of reaped hazel nut which has quite high moisture content rate and also resarching the effects of the conditions experimentaly that might occur during drying. Throughout the thesis general information about experimental work of hazelnut drying with basic principles, experimental work realized in this study and the results of the experiments were presented respectively.