Eriyen elektrot ile yapılan gazaltı kaynak tekniğinde gaz karışımlarının nüfuziyete etkisinin incelenmesi ve bunun için deney tesisatının kurulması
- Tez No: 34175
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RECEP KILIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
in ÖZET Bu çalışmada MIG-MAG gazalatı kaynağında kullanılan koruyucu gazların ve karışımlarının nüfuziyete etkisi ve ekonomikliği deneysel olarak araştırılmıştır. Bunun için gerekli deney tesisatı C.Ü.M.Y.O. Kaynak Laboratuvarmda kurulmuştur. Deneysel çalışmada gazların ve karışımlarının nüfuziyet, dikiş formu, sıçrama, mikro yapı ve maliyet açısından etkilerini incelemek için Ç1020 kalite çelik plakalar kullanılmıştır. Plakaların üst yüzeyleri taşlanıp zımparalanarak kaynak dikişine hazırlanmış ve kaynak dikişleri plakaların ortasından, boydan boya çekilmiştir. Kaynak dikişlerinin çekilmesinde kaynak parametreleri (I.V.v.Q) imkan dahilinde sabit tutulmuştur. Yapılan bu kaynak dikişlerinin fotoğraf ve radyografi filmleri Kayseri ISISAN A.Ş.'de çektirilerek incelenmiştir. Yapılan incelemede, koruyucu bir gaz kullanılmadan çekilen kaynak dikişinin dikiş boyunca gözenekli olduğu fakat koruyucu gaz kullanılarak çekilen kaynak dikişlerinde bir kaynak hatası olmadığı gözlenmiştir. Ayrıca dikiş plakaları üzerindeki sıçrama miktarları plakalar üzerinde gözlenmiştir. Sıçramanın en uzak ve fazla olduğu durum %100 CO 2 kullanıldığında görülmüştür. Bunun dışında sıçrama en çok %95 Ar, %5 O 2 ve %70 Ar, %25 CO2, %5 O2 gaz karışımlarında, en az ise %100 Ar ile %75 CO2 ve %25 Ar karışımında gözlenmiştir. Daha sonra her bir kaynak dikişinin ortasından alman numuneler, C.Ü.S.M.Y.O. Metallurji laboratuvarmda, kesit yüzeyler parlatıldıktan sonra dağlanarak nüfuziyet ve dikiş formları incelenmiştir. %70 Ar, %25 CO 2, %5 O2 ve %100 Ar kullanıldığı zaman en az, %100 CO 2 kullanıldığı zaman ise en fazla nüfuziyet derinliği elde edilmiştir. Kullanılan gaz karışımlarının içinde %75 CO2, %25 Ar daha uygun dikiş formu vermiştir. Bu gaz karışımından elde edilen nüfuziyet, %100 CO 2 kullanıldığı zaman elde edilenle mukayese edildiğinde biraz daha az olduğu görülmüştür. Dikiş yükseldiği %100 Ar kullanıldığı zaman en yüksek olurken, karışım gazlar kullanıldığı zaman dikiş yüksekliklerinin daha az olduğu gözlenmiştir.IV Dikiş genişliği %100 Ar kullanıldığı zaman en az, %100 CO 2 kullanıldığı zaman en çok olmaktadır. Dikiş yüksekliği ve genişliği, karışım gazlar kullanıldığında daha düzgün oluşmaktadır. Kullanılan gaz ve karışımlarının kaynak bölgelerindeki iç yapı değişimlerinin mukayesesi için, kaynak metalinden, ergime sınırından, ışının tesiri altında kalan bölgeden ve ana metale geçiş bölgesinden mikro filimler alınmış ve bu bölgelerde tane yapılarının farklılıklar gösterdiği görülmüştür. Bu farklılıkların nedeni ise kullanılan koruyucu gaz ve karışımından kaynaklanmaktadır. Yapılan bu deneyler sonucunda gaz metal kaynağında Ç1020 kalite çeliğinin kaliteli ve ucuz kaynak edilebilmesi için kullanılacak koruyucu gaz karışımı yüksek oranda CO2 içeren bir CO2 ve Ar gaz karışımı olabileceği görülmüş ve kalite ve maliyet açısından uygun kaynak dikişi %75 CO % %25 Ar gaz karışımından elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, The effects of various shielding gases and associated mixtures on penetration, bead profile, weld spatter and cost in gas metal arc welding of Ç1020 quality steel have been investigated and also test equipment has been set up. Ç1020 qualty steel plates have been used for all tests. Firstly all sample plates were cut and cleaned for welding. All the cleaned plates except one were welded in the same weld parameters (I,V,v,Q) in the various shielding gases and associated mixtures. Just one plate was welded without shielding gas in the same weld parameters. The normal photographs and radiograps of all welded plates were taken at the ISISAN A.Ş. in Kayseri. At the end of the examination it has seen that one welded bead had the amount of weld porosity when the shelding gas wasn't used and that other welded beads were uniform when it was used, on the other hand, weld spatter was best controlled by using 100% Argon and a mix of 75% CO 2 and 25% Ar. Weld spatter was badly controlled by using 100% CO 2- Later, macro samples were cut from each weld bead and polished and etched with nitric asid solutoin to produce macrospecimens at the C.Ü.M.Y.O. Metallurgy Lab. Weld bead cross-sections from the macrospecimens were checked for depth of penetration, bead width and hight and other visible defects were calculated and recorded. The records show that, weld penetration was the deepest by using 100% CO2, Weld penetration was the least by using 100% Argon and a tri-mix of 70% Ar, 25% CO2 and 5% O2 gases. When 100% CO2 and mix of 75% Ar, 25% CO2 gases were used, weld penetrations were nearly equal. Weld bead heights were too much increased by using 100% Ar and 100% C02. When mixture gases were used, weld bead heights were a bit lower and more uniform. Weld bead was the widiest by using 100% CO2. Weld bead with the least width was obtained by using 100% Ar. On the other hand the weld bead height and width were moreVI uniform if mixture gases are used. Then, The effects of warious shielding gases and associated mixtures on microstructures have been investigated. For this reason, the metalographs were taken from welding pool, welding pool-HAZ (heat affected zone), HAZ and the heat affected zone - parent metal transition zone of each samples and microstructures of the zones were compeared with each others. As a result, in gas metal arc welding, Ç1020 quality steel can be well welded in quality and with less cost by using a high percentage of CO 2 as part of the shielding gas mixture of CO2 and Ar. It has been obtained in this investigation that the most suitable shielding gas is a gas mixture of 75% CO2 and 25% Ar for welding of Ç1020 quality steel.