Opere metastatik olmayan mide kanserli hastalarda sağkalım üzerine etkili faktörler
The factors affecting survival of patients with non metastatic operated carcinoma
  1. Tez No: 341750
  2. Yazar: PINAR BALCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA BENEKLİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Onkoloji, Oncology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Onkoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Çalışmamızın amacı metastatik olmayan opere mide karsinomlu hastaların sağkalımları üzerinde etkili parametreleri tespit ederek klinisyenlerlerin tedavi seçiminde ve hastalık yönetiminde daha rasyonel kararlar almasını sağlayabilmek olmuştur. Bu fikirden yola çıkarak Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Onkoloji Bilim Dalı?nda 1998 ile 2011 yılları arasında takip edilmiş, metastatik olmayan 200 opere mide karsinomlu hastanın geriye dönük olarak; cinsiyet, yaş, performans durumu, tümör çapı, tümör yeri, tümörün histopatolojisi, tümörün differansiasyonu, seroza invazyon durumu, lenfovasküler invazyon durumu, perinöral invazyon durumu, Bourmann sınıflaması, Lauren sınıflaması, lenf nodu disseksiyonu, metastatik lenf nodu indeksi, cerrahi sınır invazyon durumu, TNM sınıflaması, kemoradyoterapi alma durumu faktörleri ile sağ kalım arasında ilişki olup olmadığı araştırılmıştır. Araştırma tanımlayıcı-kesitsel tipte bir araştırmadır. Araştırmanın evrenini Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Tıbbi Onkoloji Bilim Dalında 1998 - 2011 tarihleri arasında takip edilen opere metastazı olmayan mide karsinomlu hastalar oluşturmaktadır. Araştırma kapsamında toplam 230 hastanın verisine ulaşılmış, 30 hastanın takipten çıkması üzerine kalan 200 hastanın verisi ile çalışma tamamlanmıştır. Çalışmamızda metastatik olmayan opere mide karsinomlu hastalarda; cinsiyet, yaş, tümör çapı, tümör yeri, tümörün histopatolojisi, tümörün differansiasyonu , seroza invazyon durumu, lenfovaskuler invazyon durumu, perinöral invazyon durumu, Bourmann sınıflaması, Lauren sınıflması, lenf nodu indeksi, cerrahi sınır invazyon durumu, TNM sınıflması,performans durumu, kemoradyoterapi alma durumu parametrelerinin sağ kalımına etkili olup olmadığını belirlemek amaçlanmıştır. Çalışma sonucunda sağ kalım üzerine etkili faktörlerin; performans durumu, T4 ve N3 sınıfında olmanın, metastatik lenf nodu indeksinin prognoz üzerinde bağımsız bir risk faktörleri olduğu tespit edilmiştir. İyi-orta differansiasyon gösteren tümörlerin bağımsız bir prognostik faktör olduğu, bu tümörlerin sağ kalımlarının anlamlı olarak daha uzun oldukları ve lenfovasküler invazyon varlığı ile metastatk lenf nodu sayısının anlamlı şekilde ilişkili olduğu ve lenfovasküler invazyonu olan hastalarda sağkalım sürelerinin daha kısa olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca Çalışmaya dâhil edilen hastaların büyük oranına total/subtotal gastrektomi + D2 disseksiyonu yapılmış ve bu hastaların diğer cerrahi yöntemler uygulanan hastalar ile karşılaştırıldığında sağ kalımlarının anlamlı bir şekilde daha uzun olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to determine the factors affecting survival of patients with non-metastatic, operated gastric carcinoma in order to provide clinicians took rational decisions about treatment and disease management. The records of 200 patients with non-metastatic operated gastric carcinoma, who was followed at Gazi University Faculty of Medicine Oncology Department between 1998 and 2011, were analyzed retrospectively. The relationship between survival and gender; age; performance status; diameter, localization and histolopathology of tumor; serosa, surgical border, perineural and lenfovascular invasion; TNM, Bourmann and Lauren classification; lymph node dissection; metastatic lymph node index; taking radiotherapy . The universe of the study, which is descriptive and cross-sectional, consists of patients with non-metastatic operated gastric carcinoma followed at Oncology department between 1998 ? 2011. The data of 230 patients were reached in the scope of the study. Since 30 patients lost to follow-up, the study was completed with 200 patients? records. It?s aimed to determine relationship between survival and gender; age; performance status; diameter, localization and histolopathology of tumor; serosa, surgical border, perineural and lenfovascular invasion; TNM, Bourmann and Lauren classification; lymph node dissection; metastatic lymph node index; taking chemoradiotherapy . As a result of this study, performance status, status of being T4 and N3, metastatic lymph node index were found as independent risk factors affecting survival. Tumors showing good-intermediate differentiation had statistically significant longer survival. Lymphovascular invasion and the number of metastatic lymph node had significant relationship and patients having lymphovascular invasion had a shorter survival. Also most of the patients included in this study had total/subtotal gastrectomy+D2 dissection and had a significantly longer survival than the patients having other type of surgical approach.