İkincil girişim tiroid cerrahisinde gamma probe kullanımı
Gamma probe use in secondary thyroid surgery
- Tez No: 341767
- Danışmanlar: PROF. DR. YEŞİM ERBİL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 47
Özet
Amaç: Papiller tiroid kanserli hastaların izleminde kullanılan hassas labaratuar tetkikleri ve görüntüleme yöntemleri metastatik ganglionların belirlenme oranını arttırmıştır. Bu çalışmada gamma probe yardımıyla nüks boyun ameliyatlı olgularında, metastatik lenf ganglionlarının bulunması ve çıkarılmasını göstermeyi amaçladık. Gereç ve yöntem: Çalışmaya daha önce papiller tiroid karsinomu tanısı ile ameliyat edilmiş nüks veya persistan 92 olgu dahil edildi. Ameliyat öncesi, patolojik lenf nodunun yeri US ile saptanarak, kuşkulu lenf ganglionu içine radyoaktif madde enjekte edildi. Ameliyat esnasında maksimum radyoaktivitenin bulunduğu bölge disseke edilerek metastatik lenf ganglionları bulundu ve eksize edildi. Bulgular: 27 hastada 1 adet, 65 hastada 1den fazla patolojik lenf ganglionu eksize edildi.
Özet (Çeviri)
Background: Better follow-up of patients with papillary thyroid cancer (PTC) and more sensitive detection leads to detection of recurrences in the neck. We aimed to investigate whether the radio-guided excision of metastatic lymph nodes allow to find the affected lymph nodes in patients with previously operated neck compartments. Material and method: This prospective study included 92 patients with recurrent/ persistent PTC previously operated neck compartments. Prior to operation, the pathologic node was localized by US and radiotracer was injected directly into the pathologic node. Careful dissection was carried out following the area of maximum radioactivity until the metastatic lymph node(s) were identified and excised. Results: One affected lymph node was removed in 27 patients, more than one lymph nodes (affected or additional nodes) were removed in 65 patients.