Maternal vücut kitle indeksi ile 11-14 hafta arası gebelerde bakılan duktus venozus doppleri arasında ilişki olup olmadığının saptanması
The relation between maternal body mass index and ductus venosus doppler ultrasonography performed at 11-14 weeks of pregnancy
  1. Tez No: 365915
  2. Yazar: ZEYNEP AKÇÖLTEKİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TANJU PEKİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
ÖZET Amaç: Duktus venozus iyi oksijenlenmiş kanın plasentadan fetal kalbe taşınmasını sağlayan ince bir damarsal yapıdır. Duktus venozus akım paternindeki bozukluklar ile maternal hiperglisemi, maternal kronik hastalıklar, fetal hastalıklar, fetal anöploidi arasında ilişki olabileceği birçok çalışmada gösterilmiştir. Biz de bu çalışmamızda maternal kilo ile duktus venozus kan akım paterni arasında ilişki olup olmadığını incelemeyi planladık. Gereç ve yöntem: Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Kadın hastalıkları ve Doğum Anabilim dalı gebe polikliniğine başvuran 11-14 hafta arası, vücut kitle indeksi
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Aim: Ductus venosus is a fine vascular structure providing oxygenated blood from placenta to fetal heart. Many studies showed association between ductus venosus flow disturbances and maternal hyperglycemia, maternal chronic diseases, fetal diseases, and fetal aneuploidism. In this study, we aimed to investigate the possible causative relationship between maternal obesity and flow patterns of ductus venosus. Material-method: 123 pregnant women with body mass index of 25 or higher and 83 pregnant women with body mass index lower than 25 in gestational weeks between 11-14, who were admitted to Marmara University School of Medicine, Department of Obstetrics and Gynecology outpatient clinic were included in the current study. The body mass index of the patients were calculated by dividing the weights in kilograms by the heights in meter square. The demographics, antenatal scanning test results, ductus venosus flow patterns were recorded. Loss of a wave or inverse a waves were identified as flow pattern disturbances. Results: There were no statistically significant difference between two groups for combined test, three component antenatal test, second level ultrasonography. In 12% of the women loss of a wave and/or inverse a wave was noted. In the rest of the women there were no pathological a waves. In 4.8% of women with a BMI less than 25 there was abnormality in ductus venosus flow pattern, whereas this ratio was 17% in the other group consisted of women with BMI higher than 25; and the difference was statistically significant (p=0.008). Discussion: Many studies showed adverse effects of maternal obesity on fetal and maternal health. These can be fetal abnormalities, intrauterine growth retardation, and maternal diseases. It is well known that abnormal flow patterns in ductus venosus during the first trimester is associated with fetal cardiac problems and aneuploidism. We conclude that maternal hyperglycemia and high body mass index may cause abnormal flow paterns in ductus venosus in pregnancies with normal first trimester scanning and abnormal flow patterns of ductus venosus.