Optik fiberlerde malzeme dispersiyonuna etki eden optik ve fiziksel parametrelerin incelenmesi
- Tez No: 34179
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEDAT ÖZSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
VI ÖZET Bu tezde, optik fiberlerin band genişliğini sınırlayan iki önemli parametreden biri olan dispersiyon konusu incelenmiştir. Buna ilave olarak, malzeme dispersiyonunun dalgaboyuna bağımlılığını ifade edebilmek için, literatürdeki deneysel verilerden faydalanılarak, kırılma indisine ait Sellmeier denklemi ampirik olarak türetilmiştir. Birinci bölümde; dispersiyonun, optik fiberlerin iletim karakteristikleri ile ilgili bir parametre olması sebebiyle, optik fiberlerin mod teorisi ve iletim karakteristikleri incelenmiştir. İkinci bölümde; dispersiyonun tanımı ve çeşitleri detaylı olarak açıklandıktan sonra, malzeme dispersiyonu katsayısı ifadeleri verilmiştir. Bölümün son kısmında ise, bugüne kadar, dispersiyon ile ilgili olarak yapılmış çalışmalar taranmıştır. Üçüncü bölümde, dispersiyonun matematik modeli verilmiştir. Bu bölümün ilk kısmında, Sellmeier denklemi teorik olarak türetildikten sonra, literatürdeki deneysel verilerden faydalanmak suretiyle, değişik malzeme kompozisyonları için, Sellmeier denkleminin parametreleri ampirik olarak, eğri uydurma metodu ile elde edilmiştir. Son bölümde ise, elde edilen dispersiyon katsayıları irdelenerek, literatürdeki sonuçlara uygunluğu tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
vii SUMMARY In this thesis, the dispersion that is one of important two parameters limiting the bandwidth of the optical fibers has been studied. In addition to this, the empirical Sellmeier equation of the refractive index has been derived by using experimental data in the literature to explain the wavelength dependence of the material dispersion. In the first chapter, the mode theory and transmission characteristics for optical fibers have been examined since the dispersion is a parameter concerning with the transmission characteristics of optical fibers. In the second chapter, the expressions for material dispersion coefficient have been given after the description and the kinds of dispersion examined. In the last section of the chapter, it has been serveyed the works made on dispersion up to day. In the third chapters, the mathematical model for dispersion has been given. In the first section of this chapter, the parameters of empirical Sellmeier equation have been obtained by using curve fitting for different material compositions by using the experimental data in the literature after Sellmeier equation theoretically derived. In the last chapter, the agreement of the dispersion coefficients obtained in this thesis with results in the literature have been discussed.