Düz ve bükülmüş optik dalga kılavuzlarının karşılıklı kuplajına kılavuzlanmış modların evanescent alanlarının ve sızıntılı modların etkisi
The Effect of evenescent fields of guided modes and leaky modes on mutual coupling of straight and bent optical waveguides
  1. Tez No: 79131
  2. Yazar: N.ÖZLEM ÜNVERDİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CAHİT CANBAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 214
Özet
ÖZET Son yıllarda büyük gelişmeler gösteren optik haberleşme teknolojisinin temel elemanı olan optik fiberler, bir çok endüstriyel uygulamada“kilit malzeme”haline gelmiştir. Bu çalışmada, doğrultu kuplörü, sensör, çogullayıcı ve filtre gibi bir çok alanda kullanım yeri bulan küple optik dalga kılavuzları analiz edilmiştir. Birinci Bölüm'de, alternatiflerine göre üstünlüğü tartışılmaz olan optik fiberler hakkında genel bir bilgi verildikten sonra bu çalışmanın literatüre sağladığı katkılar açıklanmıştır. Optik fiberlerin modal analizinin detaylı olarak ele alındığı ikinci Bölüm'de, incelemelerde kolaylık sağlayan zayıfça kılavuzlarına yaklaşımına yer verilmiştir. Düzlemsel yapıdaki katmanlı optik dalga kılavuzlarındaki kılavuzlanmış modların ve radyasyon modlannın değerlendirilmesi yapıldıktan sonra bükülmüş optik fiberlerin temel noktasını oluşturan sızıntılı modların fiziksel özellikleri, WKB (Wentzel, Kramers, Brillouin) Metodu yardımıyla sunulmuştur. Üçüncü Bölüm'de, bükülmüş optik fiberlerin fiziksel mekanizması ortaya konulmuş, ışının davranışı irdelenmiştir. Kayıp analizi, önce düzlemsel yapıdaki katmanlı optik fiber yaklaşımı altında, ardından dairesel olarak bükülmüş bir optik fiberin bir halka anten olarak düşünüldüğü halka anten yaklaşımı altında yapılmıştır. Bükülmüş optik fiberde her bir ışının, yürüyen dalgalı bir anten olarak kabul edildiği yürüyen dalgalı anten modeli, konuya, literatürde olmayan bir yöntemle yaklaşılmasını sağlamıştır. Dördüncü Bölüm'de, Küple Mod Teorisi'ne göre paralel küple dalga kılavuzlarında kuplaj analizi yapılmış ve propagasyon sabitinde, kuplaj nedeniyle meydana gelen değişim araştırılmıştır. Dairesel olarak bükülmüş küple optik fiberlerde, kuplajda etkin bölgelerin, Kırınımın Geometrik Teorisi ve Küple Mod Teorisi ışığında belirlendiği Beşinci Bölüm'de, optik fiberlerin karşılıklı etkileşimlerinin propagasyon sabitleri üzerindeki etkisi Semer Noktası Yöntemi yardımıyla hesaplanarak literatüre katkıda bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Optical fibers which are the basic elements of the optical communication technology, that progressed rapidly during the recent years, have become the key element in many industrial applications. In this study, coupled optical waveguides which are in use in many areas such as directional couplers, sensors, multiplexers and filters, are analyzed. Section 1 gives general information about optical fibers the performance of which is unarguably superior the that of the alternatives and highlights the contribution of this study to the scientific literature. In Section 2 where the modal analysis of optical fibers is detailed, the weakly guiding approach is considered. The investigation of the guided modes and radiation modes in slab optical waveguides is followed by a presentation of the physical properties of the leaky modes in bent optical fibers using the WKB (Wentzel, Kramers, Brillouin) Method. Section 3 underlines physical behaviour of the bent optical fibers and describes the behavior of the optical ray. The analysis of the losses is first performed for slab optical fibers, then for circularly bent optical fibers considered as a loop antenna. The travelling wave antenna model which considers every single ray in a bent optical fiber as a travelling wave antenna provides the scientific literature with a new approach. In Section 4, coupling analysis is done in parallel, coupled optical waveguides using the Coupled Mode Theory and the change in the propagation constant due to coupling is investigated. In Section 5, the affected regions of circularly bent, coupled optical fibers are determined using the Geometrical Theory of Diffraction and the Coupled Mode Theory. The impact of the mutual interaction of optical fibers on propagation constants is investigated using the Saddle Point Method. % \ XXI *&*'