Çizgili kaslarda reperfüzyon hasarını minumuma indirebilmek için en uygun ard koşullama süresinin belirlenmesi
Defining the best postcondition time in skeletal muscles to minimize the ischemia reperfusion injury
- Tez No: 341822
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SAİME İRKÖREN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Plastic and Reconstructive Surgery
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 43
Özet
Çizgili kaslarda reperfüzyon hasarını minimuma indirebilmek için en uygun ard koşullanma süresinin belirlenmesi Amaç: Dokuların iskemiye maruz kalmasından sonra reperfüzyonun sağlanması ile birlikte serbest oksijen radikalleri ortaya çıkmakta ve yaygın hücre hasarı oluşmaktadır. Mevcut literatürlere bakıldığında ard koşullamanın iskemi reperfüzyon hasarını azaltmada yardımcı olduğu konusunda çok sayıda çalışma yapılmıştır. Bizim çalışmamızın amacı, daha önceki literatüre ek olarak sadece ard koşullamanın değil aynı zamanda hangi reperfüzyon sürelerinin İskemi reperfüzyon hasarından daha çok koruduğunu araştırmaktır. Gereç ve Yöntem: Çalışmada 20 adet Sprague Dawley ırkı erişkin sıçan kullanılmış olup randomize olarak 5 gruba ayrıldı. Tüm hayvanlara cerrahi girişim 50 mg/kg ketamin, 5 mg/kg xylazine anestezisi sonrası yapılmış olup bilateral inguinal diseksiyon ile femoral arterler diseke edilip damar klempi konularak dört saat için kan akışı kesildi. Çalışma grubunda damar klempleri sırasıyla 5, 10, 15 ve 20 sn lik intervallerle açılıp kontrollü reperfüzyon sağlanırken kontrol grubunda herhangi bir ard koşullanma uygulanmadı. Ratlar sakrifiye edilerek Gastrokinemus kasları alınıp NO, SOD düzeyleri ve Viabilite açısından karşılaştırıldı.
Özet (Çeviri)
Defining the best postcondition time in skeletal muscles to minimize the ischemia reperfusion injury Purpose:After reperfusion of tissues which were exposed to ischemia develop wide cell necrosis due to oxygen radicals. According to the literature poscondition minimizes the effect of ischemia reperfusion injury. In our study we compared not only the postcondition effect but also we compared the best interval times to protect from ischemia reperfusion. Methods: 20 adult Sprague ? Dawley rats were used in this study and randomized into 5 groups. Before the surgical prosedure we anestezied rats with 50mg/kg ketamine and 5mg/kg xylazine. Bilateral inguinal dissection was performed and the femoral arteries were diseccted. A microvascular clemp was used to inhibit the artery flow for four hours. In the control group the vascular clemp was removed directly without any controlled reperfusion whereas in the study groups the clamp was removed and controlled reperfusion was performed for 5,10,15 and 20 sec (According to the study groups) while controlled reperfusion was performed. The rat were sacrified and the gastrokinemus muscle exized, and NO,SOD levels and viability percentage was compared.