Glioblastoma multiforme etyolojisinde virüslerin ve toksoplazma gondii'nin etkinliğinin değerlendirilmesi
Evaluation of viruses and toksoplasma gondii in etiology of glioblastoma multiforme
- Tez No: 341839
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BÜLENT TUCER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Nöroşirürji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 155
Özet
Amaç: Glioblastoma Multiforme (GBM) erişkinlerde en sık görülen beyin tümörü olup, intrakranial tümörlerin %12-15?ini ve astrositik tümörlerin %60-75?ini oluşturur. Tümörigenezin temelinde birden fazla faktörün birlikte ve/veya ardışık etkilerinin sebep olduğu mutasyonların varlığı bildirilmiştir. GBM etiyolojisinde çoklu onkogen mikroorganizma-tümör ilişkisini araştırmak amaçlandı. Gereç (Hastalar) ve Yöntem: GBM tanısı alan 30 erkek [median 50.7 yaş (4-76)] ve 20 bayan[median 61,5 yaş (23-74)] toplam 50 hastadan [median 58.8 yaş (4-76)] oluşan Tümör Grubu (TG) ve tümör ve enfeksiyon nedenli olmayan ölümlerdeki otopsi vakalarından elde edilen beyin dokularından 15 erkek [median 40 yaş (22-66)] ve 6 bayan [median 33 yaş(13-80)] toplam 21 vakadan [median 39 yaş (13-80)) oluşan Kontrol Grubu (KG) oluşturuldu. TG mikroorganizma saptanan (TG-1) ve saptanmayan (TG-0) olarak ikiye ayrıldı. TG ve KG doku örneklerinde Herpes simpleks tip1(HSV-1) ve tip2 (HSV-2), sitomegalovirüs (HCMV), Epstein-Barr virus (EBV), kızamık, polyomavirüs (PV), John Cunningham virus (JCV), BK virus (BKV), Simian vakuolleştirici (SV-40) virüs ve Toksoplazma genetik materyalleri polimeraz zincir reaksiyon (PCR) testleriyle araştırıldı. TG?nda mikroorganizma varlığı, yaş, cinsiyet, yaşam durumu, Karnofsky performans skorları (KPS), rezeksiyon boyutları, histopatolojik ve radyolojik değerlendirme verileri ve KG verileri SPSS 15.0 programıyla yapılan analizlerle istatistiksel olarak değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Objective: Glioblastoma multiforme (GBM) is a commonly seen brain tumor in adults, which comprises 12-15% of intracranial tumors and 60-75% of astrocytic tumors. It has been reported that there are mutations underlying tumorigenesis which are caused by combined and/or consecutive effects of multiple factors. In the present study, it was aimed to investigate relationships among multiple oncogene, microorganism and tumor. Materials and Method: Tumor group (TG) consisted of 50 patients (median age: 58.8 years [4-76]) diagnosed as GBM including 30 men (median age: 50.7 years [4-76]) and 20 women (median age: 61.5 years [23-74]), while control group (KG) consisted of brain tissues obtained from 21 autopsy cases (median age: 39.0 years [13-80]) with cause of death other than tumor or infection including 15 men (median age: 40.0 years [22-66]) and 6 women (median age: 33.0 years [13-80]). TG was further subdivided into 2 groups as follows: TG-1 in which microorganism was detected and TG-0 in which no microorganism was detected. In the tissue samples in TG and KG, genetic materials of Herpes simplex virus type I (HSV-1) and type 2 (HSV-2), cytomegalovirus (CMV), Epstein-Barr virus (EBV), kızamık, polyomavirus (PV), John Cunningham virus (JCV), BK virus (BKV), Simian vacuolating virus 40 (SV-40) and Toxoplasma gondii were evaluated via PCR. In TG, presence of microorganism, age, gender, survival, Karnofsky performance scores (KPS), resection extent, histopathological and radiological data and KG data were statistically analyzed by using SPSS for Windows 15.0.