Bipolar ve unipolar depresyonda aleksitimi düzeylerinin karşılaştırılması ve yaşam kalitesi ile ilişkisi
- Tez No: 341838
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA BAŞTÜRK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Giriş ve Amaç Çalışmalar, aleksitimi ile depresyon ve yaşam kalitesi arasında ilişki olduğunu göstermiştir. Unipolar (UD) ve Bipolar depresyon (BAB-D) ayırımının yapılması önemlidir. Bu çalışmada alexitimi düzeylerinin bu ayrımda belirleyici olup olmadığını araştırmayı planladık. Bu çalışmanın amacı, UD veya BAB-D tanısı konan hastaların aleksitimi düzeylerinin birbirlerinden ve sağlıklı kontrollerin aleksitimi düzeylerinden farklı olup olmadığını; UD veya BAB-D hastalarının aleksitimi düzeylerinin yaşam kalitesi ile ilişkili olup olmadığını araştırmaktır. Yöntem Çalışmamıza; UD tanısı konan 118 hasta, BAB-D tanısı konan 48 hasta ve herhangi bir psikiyatrik rahatsızlığı olmayan 96 kontrol olmak üzere toplam 262 kişi dahil edildi. Katılımcılara, Hamilton Depresyon Derecelendirme Ölçeği (HDDÖ), Beck Depresyon Ölçeği (BDÖ), Toronto Aleksitimi Ölçeği (TAÖ)-20 ve SF-36 Yaşam Kalitesi Ölçeği uygulandı.
Özet (Çeviri)
Introduction and Objective Studies have shown that alexithymia is associated with depression and quality of life. The differential diagnosis of Unipolar (UD) and Bipolar depression (BAB-D) is important. In this study, we planned to investigate wheather alexithymia levels are decisive in the differential diagnosis. Aims of this study were to investigate whether alexithymia levels of the patients diagnosed with UD or BAB-D are different from each other and from alexithymia levels of healthy controls; and to investigate whether alexithymia levels are associated with depression and quality of life in patients with UD or BAB-D. Method A total of 262 individuals including 118 patients diagnosed with UD, 48 patients diagnosed with BAB-D and 96 controls without any psychiatric disorder enrolled in our study. Hamilton Depression Rating Scale (HDRS), Beck Depression Inventory (BDI), Toronto Alexithymia Scale (TAS)-20 and SF-36 Quality of Life Questionnaire (SF-36) were administered to the participants.