Glioblastoma multiforme'de konkomitant ve adjuvant Temozolomid'in prognoz ve sağkalıma etkisi
Effect on prognosis and survival on treatment results of glioblastoma multiforme patients treated with concomitant and adjuvant temozolomide
  1. Tez No: 247902
  2. Yazar: CAN SEZER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TAHSİN ERMAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Beyin ve Sinir Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Amaç: Glioblastoma multiforme (GBM) erişkinde en sık görülen malign primer beyin tümörüdür. GBM tedavi sonrası izlemde en sık karşılaşılan problem lokal kontrolün sağlanamamasıdır. Bu çalışmada, GBM tedavisinde kullanılan bir kemoteropatik ajan olan temozolomidin, Aralık 2005'te ülkemizde ruhsat alınmasından sonra protokole uygun olarak cerrahi sonrası radyoterapi ve kemoterapi tedavisi alan 28 olgunun sonuçları, bu tarihten önce cerrahi sonrası sadece radyoterapi verdiğimiz, randomize olarak seçilmiş 26 olgunun sonuçları temozolomid'in etkinlik ve güvenilirliğini değerlendirmek için değerlendirmeye alınmıştır.Gereç ve yöntemler: Patolojik olarak doğrulanmış, protokole uygun özelliklere sahip, glioblastoma multiforme teşhisi almış olgular iki gruba ayrıldı. Birinci grup cerrahi sonrası sadece radyoterapi tedavisi gören olgular, ikinci grup ise (kombine tedavi grubu) cerrahi sonrası radyoterapi ve temozolomid tedavisi gören olgular olarak ayırıldı. Tüm olgulara lokal fraksiyone radyoterapi (60 Gy toplam doz: 2 Gyx5 gün/hafta, 6 hafta boyunca) uygulandı. Sadece ikinci gruba konkomitan olarak oral yoldan 75 mg/m2/günx7gün/hafta, 6 hafta boyunca ve bunu takiben monoterapi olarak 200 mg/m2/günx5gün, altı siklus boyunca her 28 günde bir temozolomid uygulandı.
Özet (Çeviri)
Purpose: Glioblastoma multiforme (GBM) in adults is the most common malignant primary brain tumors. GBM after treatment most common problems in follow-up, maintain local control. In this study, GBM treatment kemoteropatic used temozolomide agent in December 2005 in our country temozolomide be licensed after the protocol in accordance with radiotherapy after surgery and chemotherapy in the treatment of 28 cases results, before this date after surgery, we provide only radiotherapy, randomly selected 26 cases temozolomide results 'in order to evaluate the effectiveness and safety were evaluated.Methods and Materials: Pathologically confirmed, according to the protocol features, glioblastoma multiforme diagnosed cases received were divided into two groups. The first group treated with radiotherapy after surgery only cases, the second group (combined treatment group) treated with postoperative radiotherapy and temozolomide as patients were taking. All cases local fractional irradiation (60 Gy total dose: 2 Gyx5 days / week, for 6 weeks) were performed. Just as the second group concomitant orally 75 mg/m2/günx7gün/hafta, as monotherapy for 6 weeks followed by 200 mg/m2/günx5gün, six cycles every 28 days, underwent a temozolomide.