Küçük hücreli dışı akciğer kanserlerinde Ki-67, SPARC ve mitoz sayısının tedavi cevabı ve sağkalıma etkisinin değerlendirilmesi
Assessment of effects of Ki-67, SPARC and mitotic count on treatment response and survival in non-small cell lung cancers
  1. Tez No: 341841
  2. Yazar: NESLİHAN KURTUL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CELALETTİN EROGLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Onkoloji, Oncology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyoloji Onkolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı rezeke edilemeyen lokal ileri evre küçük hücreli dışı akciğer kanserli (KHDAK) olgularda SPARC (secreted protein, acidic and rich in cysteine) ekspresyonu, Ki-67 proliferasyon indeksi ve mitoz sayısının prediktif/prognostik önemini belirlemektir. Hastalar ve yöntem: Bu çalışmaya evre IIIA-B KHDAK tanılı 84 hasta alındı. Hastalara 66 Gy radyoterapi ile konkomitan haftalık docetaxel (20 mg/m2) ve cisplatin (20 mg/m2) kemoterapi uygulandı. Kemoradyoterapi bitiminden bir ay sonra yanıt değerlendirilmesi sonrası 4 kür 21 günde bir docetaxel (75 mg/m2) ve cisplatin (75 mg/m2) idame kemoterapisi uygulandı. İmmünohistokimyasal yöntemlerle biyopsi materyalinden Kİ-67 ve SPARC expresyonuna bakıldı. Hematoksilen-eozin boyalı kesitlerde mitoz sayıldı. Retrospektif olarak hastaların tedaviye cevapları ve sağkalımları incelendi ve bu verilerle SPARC, Ki-67 ve mitoz sayısı arasındaki ilişki araştırıldı. Bulgular: Medyan yaş 58 (sınırlar, 30-78) dir. Histopatolojik olarak %22,6 (n=19) adenokarsinom ve %77,4 (n=65)?ü epidermoid karsinom şeklinde sınıflandı. Genel sağkalım median 12 ay, lokal kontrol 10 ay ve progresyonsuz sağkalım 8 ay olarak bulundu. Eşzamanlı kemoradyoterapi sonrası 11 (%13,1) olguda tam yanıt, 37 (%44) olguda parsiyel yanıt, 15 (%17,9) olguda stabil hastalık ve 21 (%25) olguda ise progresyon saptandı. SPARC ekspresyonuna göre medyan genel sağkalım; düşük ekspresyon: 16±2,73 (11,55-20,46) ay ve yüksek ekspresyon: 7±1,79 (7,92-16,08) ay bulundu (p=0.039). SPARC ekspresyonuna göre medyan lokal kontrol; düşük ekspresyon: 13±2,31 (8,48-17,52) ay ve yüksek ekspresyon: 6±0,85 (4,34-7,66) ay bulundu (p=0.045). SPARC ekspresyonuna göre medyan progresyonsuz sağkalım; düşük ekspresyon: 10±2,31 (5,48-14,53) ay ve yüksek ekspresyon: 6±1,10 (3,85-8,15) ay bulundu (p=0.022).
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of present study is to determine the predictive and prognostic value of secreted protein, acidic and rich in cysteine (SPARC) expression, Ki-67 proliferation index and mitotic count in cases with unresectable, locally advanced, non-small cell lung cancer (NSCLC). Patients and Methods: The study included 84 patients with stage IIIA-B NSCLC. Patients received 66 Gy radiotherapy with concurrent chemotherapy consisted of weekly docetaxel (20 mg/m2) and cisplatin (20 mg/m2). Following response assessment one month after the completion of chemoradiotherapy, the patients received a maintenance chemotherapy consisted of 4 cycles (75 mg/m2 docetaxel and 75 mg/m2 cisplatin) in every 21 days. By using immunohistochemical methods, Ki-67 and SPARC expression was evaluated on biopsy material. Mitotic count was counted in hematoxylin-eosine-stained sections. The treatment response and survival of the patients were retrospectively reviewed and the relationship between data obtained and SPARC, Ki-67 and mitotic count was evaluated. Findings: Median age was 58 (range: 30-78) years. Of the cases, 22.6% (n=19) was classified as adenocarcinoma, while 77.4% (n=65) as epidermoid carcinoma by histopathological evaluation. Median overall survival was found as 12 months, while median local control and progression-free survival were found as 10 and 8 months, respectively. It was found that there was complete response in 11 (13.1%) cases, partial response in 37 (44.0%) cases, stable disease in 15 (17.9%) cases and progression in 21 (25.0%) cases after concurrent chemoradiotherapy. According to SPARC expression, median overall survival was found as 16.00±2.73 (11.55-20.46) months for low expression vs. 7.00±1.79 (7.92-16.08) months for high expression (p=0.039). According to SPARC expression, median local control was found as 13.00±2.31 (8.48-17.52) months for low expression vs. 6.00±0.85 (4.34-7.66) months for high expression (p=0.045). According to SPARC expression, median progression-free survival was found as 10.00±2.31 (5.48-14.53) months for low expression vs. 6.00±1.10 (3.85-8.15) months for high expression (p=0.022). In both univariate and multivariate analysis, high expression of SPARC significantly associated to shorter survival in terms of overall survival, local control and progression-free survival (p0.05). Although Ki-67 positivity and high mitotic count had tendency towards worse survival in terms of overall survival, local control and progression-free survival, but not reached statistical significant (p0.05). Conclusion: In cases with locally advanced NSCLC, high SPARC expression was identified as a poor prognostic factor. Although Ki-67 positivity and mitotic count ?7 showed a tendency to worse survival but lack of statistical significance, particularly for Ki-67, was attributed to improper number of negative and positive cases.