Fototerapi cihazının bilgisayar destekli kontrolü ve sistem tasarımı
  1. Tez No: 34185
  2. Yazar: AHMET TEKİN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ KOÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Dermatoloji, Computer Engineering and Computer Science and Control, Dermatology
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Destekli Tasarım Üretim ve Programlama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
-v- ÖZET Bu çalışmada, Erciyes üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Dermatoloji bölümünde tedavi amaçlı kullanılan PUVA (Psoralen Ultra Violet A) cihazının bilgisayar kontrollü otomasyonu gerçekleştirilmiştir. Yapılan çalışma, kontrol sisteminin tasarım ve sistem yazılımları olmak üzere iki temel bölüm altında değerlendirilmiştir. Birinci bölümde bilgisayarın tıpta kullanım alanlarından bahsedilerek çalışmanın amacı verilmiştir. İkinci bölümde deri ve deri hastalıkları hakkında bilgi verilerek, ışınla tedavi metodu tanımlanmıştır. üçüncü ve dördüncü bölümlerde PUVA cihazı için bilgisayarla kontrol devrelerinin tasarımı ve bu amaçla gerçekleştirilen programlar verilmiştir. Gerçek çalışma ortamında sistem maliyetinin yüksek olması ve bu konuda maddi destek sağlana mamasından dolayı ancak devre simülasyonu yapılmıştır. Son bölümde ise elde edilen sonuçlar irdelenmiştir.
Özet (Çeviri)
.vı- SUMMARY In this study, the automation, controlled by a computer, of the PUVA (Psoralen Ultra Violet A) apparatus which is used with the aim of medical treatment in the Dermatology Department of Erciyes University MBdical Faculty Hospital was considered. The study was done under two main headings: The project of the control system and the system commands of the control system. In the first chapter, the areas where a computer is medically used were discussed, and the goal of this study was explained. In the second chapter, the knowledge of skin and skin- diseasses was given and treatment through ray was discribed. In the third and fourth chapters, the project of the control circuits, by mean of a computer, for a PUVA apparatus and the programmes which had been developed for this aim were explained. Because of the facts that the cost of the system is rather high in the situations were it has been used, and that the financial support can not be found, a circuit simulation has been made. In the last chapter, the data obtained were evaluated.