Yenidoğan kliniklerindeki bebek küvezlerinin mikrodenetleyici ile kontrolü
- Tez No: 34184
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ALÇI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Electrical and Electronics Engineering, Child Health and Diseases
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
ÖZET Yenidoğan bir bebeği sıcak ve kuru ortamda tutmak, bebek hayatı açısından çok önemlidir. Hasta bebeklerin tedavisinde, hastanelerin yenidoğan kliniklerinde küvez adı verilen düzenekler kullanılmaktadır. Bu çalışmada, bebek küvezlerinin mikrodenetleyici ile sayısal kontrolü ve istendiğinde birden fazla küvezin, küvezlere uzak bir gözlem odasından PC aracılığı ile gözlemlenmesi gerçekleştirilmiştir. Bölüm- 1 'de, küvezler hakkında genel bilgiler verilmiştir. Bölüm-2'de, küvez içi sıcaklığı ile hasta(bebek) vücut sıcaklığının önemi anlatılmış ve bu nedenle kullanılan kontrol sistemleri tanıtılmıştır. Bölüm-3'de, gerçekleştirilen küvez kontrol sisteminde kullanılan özel devre elemanları hakkında bilgi verilmiştir. Bölüm-4'de, sistemin donanımı ve yazılımı anlatılmıştır. Ayrıca bu bölümde, sistemde ortaya çıkan gürültü ve hataların giderilmesi ile ilgili açıklamalar bulunmaktadır. Bölüm-5'de ise, gerçekleştirilen küvez kontrol sistemi hakkında elde edilen sonuçlar verilmiştir. Gerçekleştirilen sayısal kontrol sistemi, kliniklerde atıl durumda bulunan anolog kontrollü bebek küvezlerine de uygulanmıştır. Böylece, atıl durumdaki bebek küvezlerinin yeniden ülke ekonomisine kazandırılması, sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT It is very important for a baby's life to keep a newborn baby a warm and dry medium. In curing the ill babies, the devices called incubator have been used in the newborn department of hospitals. In this study, the digital control of baby incubators with microcontroller and the observation of more - then - one incubators via PC through a room distant from incubators has been realized. In the first chapter, general information about incubators has been given. In chapter two, the importance of the inner temperature of the incubator and the ill-baby's body temperature has been stated and therefore the control systems used have been described. In the third chapter, information has been given about the special components used in the realized incubator control system. In the chapter-4, the hardware and software of the system have been described. Besides, in this chapter, there are some explanations of eliminate the noise and mistakes found in the system. The realized digital control system has been applied in the anolog controlled incubators which had been idle. Thus, the return of the idle baby incubators to the national economy has been provided.