Devam edilemeyen donör hepatektomi olgularımız
Aborted donor hepatectomies for living donor liver transplantation: A single center experience
  1. Tez No: 341875
  2. Yazar: KORAY KUTLUTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEZAİ YILMAZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 36
Özet
Amaç: CVKN organ havuzunu genişletmek için uygulanabilecek güvenli bir yöntemdir. Uygun donor hazırlığı postoperatif morbidite ve mortaliteyi önlemek açısından multidisipliner olarak detaylı bir şekilde yapılmalıdır. Ancak önceden kestirilemeyen donöre ya da alıcıya ait bazı nedenlerle donor ve/veya alıcı operasyonlarına devam edilemediği durumlar ile karşılaşılabilmektedir. Bu çalışmada devam edilemeyen ve farklı aşamalarda sonlandırılan donor hepatektomi olgularımız retrospektif olarak incelenmiştir. Materyal ve Metod: MerkezimizdeMart 2002 tarihinden, 2013 Eylül ayı sonuna kadar toplam 1151 karaciğer nakli yapıldı. Bunların 900?ü (% 78,2) canlı vericili karaciğer nakli olup, 251?i (% 21,8) kadaverik karaciğer naklidir. Bu süre aralığında toplam 935 donör adayı donör hepatektomi için operasyona alınmış ve bunlardan 35?inin (% 3.7) donör hepatektomi operasyonları operasyonun çeşitli aşamalarında beklenmeyen çeşitli nedenlerle sonlandırılmıştır. Bu 35 olgu retrospektif olarak değerlendirilmiş, operasyonlara devam edilememe ve sonlandırılma nedenleri incelenmiştir. Donör ve recipient adaylarına ait nedenlerdetaylı olarak tartışılmıştır. Bulgular: Olguların yaş ortalaması 40,6 ± 10,7 idi. Ortalama VKİ?i 26,8 ± 4,1, ortalama hastanede kalış süresi 4,6 ± 1,7 gündü. Bu donör adayları ortalama 19,1 ± 17,7 ay takip edildi. Yedi olguda tek, bir olguda ise üç olmak üzere toplam 10 komplikasyon gelişti. En sık yara yeri enfeksiyonugörüldü. Erken postoperatif dönemde yalnızca bir olguda kanama nedeni ile tekrar operasyon gerekti.Bir olguda ise postopertif sağ plexus brakialis zedelenmesi tespit edildi. Devam edilemeyen donör hepatektomi olgularımızın 26?sı (% 74,3) donöre bağlı nedenlerle, 8?i (% 22,9) alıcıya bağlı nedenlerle, bir tanesi (% 2,9) diğer nedenlerle sonlandırılmıştır. Donöre bağlı nedenlerle devam edilemeyen donör hepatektomi olgularında en sık neden % 40 ile greftte histopatolojik olarak yağlanmanın tespit edilmesiydi. Sonuç: Donör güvenliği açısından intraoperatif beklenmedik bulgular nedeni ile donör hepatektomi operasyonlarının sonlandırılabileceği her zaman akılda tutulmalıdır. Devam edilemeyen donör hepatektomi olgularının sayısını azaltmak için, özellikle operasyon öncesi alıcı ve verici adaylarının, radyoloji ekibi ve organ nakli ekibi tarafınca ciddi bir işbirliği ile değerlendirilmesi gerekmektedir. Ayrıca cerrahi tecrübenin artmasıyla, devam edilemeyen donör hepatektomi olgularının azalacağını düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
Aborted Donor Hepatectomies for Living Donor Liver Transplantation: A Single Center Experience Background: Living donor liver transplantation is a safe method to expand the organ donation pool, in the countries where the cadaveric organ donation rate is limited. In order to prevent postoperative morbidity and mortality, the preoperative evalutation of the potential donors should be made meticulously by a multidisciplinary team. Despite this detailed preperation process, some of the donor operations are aborted due to encountered situations of the donor or the recipient. In this study we analyzed the, terminated donor hepatectomies at different stages of the operation retrospectively. Materials and Methods: In our liver transplantation institute, 1151 liver transplants were performed from March 2002 until the end of September 2013. The 900 of them were living donor liver transplantation and, 250 were cadaveric liver transplantation. In this process, a total of 935 potential donors were taken to operation room and 35 (3.7%) of them, could not be continued due to various reasons. The operations were terminated at different stages. These 35 patients? conditions resulting in abortion of the hepatectomies are analyzed retrospectively. Results: The average age of the patients was 40,6 ± 10,7. Mean BMI was 26,8 ± 4,1, mean hospital stay was 4.6± 1.7 days. Average follow-up of these donor candidates were 19,1 ± 17,7 months. Seven of the cases experienced 1 complication and 1 case experienced 3 complications with a total complication frequency of 10. Wound infection was the most common complication., Only 1 patient required re-operation due to bleeding in the early postoperative period. Postoperative right brachial plexus injury was detected in 1 patient. Among the conditions resulting in abortion of donor hepatectomies, 26 (74.3%) were donor-related, and 8 (22.9%) were recipient-related and 1 of them (2.9%) was for other reason. Histological diagnosis of graft steatosis was the most common condition (40%). Conclusions: In terms of donor safety, abortion of donor hepatectomy should be considered during every stage of the procedure. Especially when the preooperatif evaluation of the potential donors and recipients candidate with the cooperation of a multidisciplinary team (especially radiology team) and organ transplantation team would provide reducing the number of aborted donor hepatectomy cases. Also we think that, increasing surgical experience, will decrease the number of aborted donor hepatectomy cases.