Kronik pankreatit hastalarında serum amfiregülin düzeyi tayini
Determination of serum amphiregulin level in patient with chronic pancreatitis
  1. Tez No: 341874
  2. Yazar: BÜLENT ÇOLAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET CİNDORUK
  4. Tez Türü: Tıpta Yan Dal Uzmanlık
  5. Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Gastroenteroloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Kronik pankreatit, progresif parankimal fibrozis, maldijesyon, diyabetes mellitus ve ağrı ile karakterize olan pankreasın inflamatuar sendromudur. Kronik pankreatit, pankreas karsinomu için premalign bir hastalıktır ve efektif tarama metodu yoktur. Amfiregülin, epidermal growth faktör ailesi üyesidir ve EGFR?ye bağlanarak mitojenik etki gösterir. Pankreas karsinomunda da amfiregülin ekpresyonunun arttığı bilimektedir. Çalışmamızda pankreas karsinomunda, premalign lezyon olan kr pankreatitte, malignite belirteci olan serum amfiregülin düzeyinin tayini ve yüksek riskli hastalarda pankreas karsinomunun ön görülmesi amaçlanmıştır. Sağlıklı kontrol grubu ile karşılaştırdığımızda, kronik pankreatit hastalarında(p: 0.007) , kronik pankreatit hasta grubunda da psödokist ile komplike olan grupta, serum amfiregülin düzeyinin(p: 0.006) ve Ca 19-9 (p: 0.03) düzeyinin yüksek olduğunu tespit ettik. Ayrıca komplike olan kronik pankreatit grubunda psödokistin uzun çapı ile serum amfiregülin düzeyi (p: 0.01) ilişkisinin istatiksel olarak anlamlı olduğu saptadık. Kronik pankreatit hastalarıyla beraber, psödokist ile komplike olan kronik pankreatit grubunda, serum amfiregülin düzeyinin ve Ca 19-9 düzeyinin yüksek bulunması ve psödokistin uzun çapı ile serum amfiregülin düzeyi ilişkisinin istatiksel olarak anlamlı olması nedeniyle bu hasta gruplarının pankreas kanseri açısından daha yakın takibi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Chronic pancreatitis is an inflammatory syndrome of pancreas which is characterized by progressive parenchymal fibrosis, maldigestion, diabetes mellitus and pain. Chronic pancreatitis is premalignant condition and there are no effective screening methods to detect pancreas cancer. Amphiregulin is a member of the epidermal growth factor family and has mitogenic effect by binding EGFR. It is known that amphiregulin expression is increased in pancreas carcinoma. The aim of our study is to detect serum amphiregulin levels in chronic pancreatitis which is premalignant lesion and to determine whether serum amphiregulin may be helpful in predicting pancreas carcinoma in high-risk patients. We measured serum amphiregulin levels are significantly higher in chronic pancreatitis patients than in healthy controls(p:0.007). Also, pseudocyst group has higher serum amphiregulin levels(p:0.006) and serum Ca 19-9(p:0.03) levels in chronic pancreatitis patients. Moreover, relationship between pseudocyst longitudinal diameter and serum amphiregulin level is statistically significant in complicated chronic pancreatitis group. Serum amphiregulin and Ca 19-9 levels are increased in chronic pancreatitis group and in complicated chronic pancreatitis group. Relationship between pseudocyst longitudinal diameter and serum amphiregulin level is statistically significant. Therefore, close follow-up for development of pancreas carcinoma is required in these patients group.