KOAH'da sistemik inflamasyon-vitamin D ilişkisi
The relationship between vitamin D levels and systemic inflammation in patients with COPD
- Tez No: 341886
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ KOCABAŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Giriş ve Amaç: Vitamin D eksikliğinin pek çok kronik hastalıkta sistemik inflamasyonla ilişkisi gösterilmiş olmakla birlikte günümüzde Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı?nda (KOAH) sistemik inflamasyon ile vitamin D ilişkisi henüz bilinmemektedir. Bu çalışmada stabil KOAH?lı hastalarda sistemik inflamasyonun serum vitamin D düzeyleri ile ilişkisini araştırmak amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya Temmuz - Ekim 2011 tarihleri arasında Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Polikliniğine başvuran ve GOLD 2009-2011 kriterlerine göre KOAH tanısı konulan kırk yaş üzeri, halen sigara içen veya sigarayı bırakmış elli stabil hasta ve benzer yaş ve cinsiyette ellibir sağlıklı kontrol olgusu dahil edildi. Çalışma grubunun klinik demografik özellikleri kaydedildikten sonra solunum fonksiyon testleri (SFT), 6 dakika yürüme testleri yapıldı. BODE indeksi, fiziksel aktivite düzeyleri, mMRC dispne skorları ölçüldü. Daha sonra hasta ve kontrol grubundan 25-OH Vitamin D3 düzeyi ile birlikte sistemik inflamasyonun değerlendirilmesi amacıyla serum IL-1, IL-6, IL-8, TNF-alfa, CRP, Alfa 1 antitripsin ve fibrinojen düzeylerinin ölçümü için periferik venöz kan örnekleri alındı. Bulgular: Vitamin D eksikliği (?20 ng/ml) prevelansı sağlıklı kontrollere göre KOAH?lı hastalarda daha yüksek bulundu (% 46 vs % 11,5, p0. 05). KOAH?lı hasta grubunda vitamin D eksikliği olan ve olmayan hastalar karşılaştırıldığında vitamin D eksikliği olanlarda mMRC dispne skorunun daha düşük (1,4±1,1 vs.
Özet (Çeviri)
Introduction and Objective: Although the relationship between deficiency of Vitamin D and systemic inflammation have been demonstrated in various chronic diseases, this relationship has not been revealed in chronic obstructive pulmonary disease (COPD) yet. In this study, it is aimed to evaluate the relationship between systemic inflammation and vitamin D levels in patients with stable COPD. Materials and Methods: In this study, fifty patients with stable COPD, according to GOLD 2009-2011, who were older than forty years, and either current smoker or ex smoker, whom admitted to the Department of Chest Disease, Cukurova University, and fifty one healthy controls, with similiar age and gender, were recruited between July-October 2011. After demographic characteristics of patients with COPD and healthy controls were recorded, pulmonary function tests and 6-minute walking test (6MWT) were performed in all patients. And, also, BODE index, physical activity level and mMRC dyspnea scale were recorded. Then, peripheral venous blood samples were obtained for the measurement of level of serum 25-OH Vitamin-D3, and levels of IL-1, IL-6, IL-8, TNF-Alpha, CRP and fibrinojen, for evaluation of systemic inflammation in both stable COPD patients and healthy controls. Results: The prevalance of Vitamin D deficiency (0.05). When patients with stable COPD were compared according to with or without deficiency of vitamin D, mMRC dyspnea scores was found lower (1. 4±1. 1 vs. 2. 3±1.