Postmenopozal vertebral osteoporozda egzersizin sırt ekstansör kas gücü, spinal mobilite, akciğer kapasitesi, endürans ve yaşam kalitesi üzerine etkileri
Effects of exercise on back extensor muscle strength, spinal mobility, lung capacity, endurance and quality of life in postmenopousal vertebral steoporosis
- Tez No: 341898
- Danışmanlar: PROF. DR. SİBEL ÇUBUKÇU FIRAT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Osteoporoz kemik mineral yoğunluğunda azalma ve kemik mikromimarisindeki bozulma sonucu kemik kırılganlığında ve kırık riskinde artışla karakterize bir iskelet hastalığıdır. Osteoporoz sadece iskelet sistemini değil; kasları, solunum fonksiyonlarını, mobiliteyi ve yaşam kalitesini de etkilemektedir. Bu çalışmanın amacı; kırıkısız postmenopozal osteoporotik hastalarda egzersizin, sırt ekstansör kas gücü, spinal mobilite, akciğer kapasitesi, endürans ve yaşam kalitesi üzerine olan etkilerinin değerlendirilmesidir. Çalışmamıza, AÜTF FTR AD osteoporoz polikliniğinde takip edilen, son 6 ay içindeki DXA ölçümü ile osteoporoz tanısı konmuş, 45-65 yaş arası toplam 41 postmenopozal kadın dahil edildi. Hastalar rastgele iki gruba ayrıldı. Birinci gruba 2 ay süre ile AÜTF FTR AD egzersiz salonunda haftada üç gün aynı fizyoterapist gözetiminde denge, güçlendirme, solunum ile germe ve releksasyon egzersizlerinden oluşan bir tedavi programı verildi. İkinci grup da mevcut ilaç tedavisi ile takibe alındı, ek bir egzersiz önerisinde bulunulmadı. Hastalar çalışmanın başlangıcında ve bitiminde sırt kas gücü, spinal mobilite, solunum fonksiyonları, endürans ve yaşam kalitesi açısından değerlendirildi. Hastaların sırt ekstansör kas gücü CYBEX marka izokinetik egzersiz cihazı ile ölçüldü. Çalışmamıza katılan hastaların spinal mobilite ölçümü Saunders marka dijital inklinometre cihazı ile yapıldı. Katılımcıların pulmoner fonksiyon testleri AÜTF Göğüs Hastalıkları AD?da bulunan Jaeger marka spirometre cihazıyla değerlendirildi. Hastalarının sırt endüransının değerlendirilmesinde Shipp ve ark. tarfından geliştirilmiş `timed loaded standing? yöntemi kullanıldı. Egzersizin yaşam kalitesine olan etkilerini değerlendirmek üzere, SF 36 ve QUALEFFO anketleri kullanıldı. 2 aylık egzesiz programı sonunda, egzersiz grubunda sırt ekstansör kas gücü ve endürans değerlerinde başlangıçtaki değerlere göre anlamlı artış elde edildi (p0,05). Postmenopozal osteoporotik hastalarda sırt ekstansör kas gücü, endürans, solunum fonksiyonları ve yaşam kalitesinin, henüz vertebral kırık olmadan önce de etkilendiği ve uygun egzersiz programı ile bu parametrelerde anlamlı iyileştirmelerin sağlanabileceği sonucuna varıldı
Özet (Çeviri)
Osteoporosis is a skeletal disease characterized by low bone mass and deterioration of microarchitecture of bone tissue, which leads to increased bone fragility with a resulting increase in fracture risk. Osteoporosis affects not only the skeletal system but also it affects the muscles, respiratory functions, mobility and quality of life. The purpose of this study is to investigate the effects of exercise on back extensor muscle strength, lung capacity, spinal mobility, endurance and quality of life on postmenopausal osteoporosis patients without vertebral fractures. 41 postmenopousal osteoporosis patients aged between 45-65 years, who were diagnosed with DXA in the last 6 months, and who are followed in osteoporosis outpatient clicincs of Akdeniz University Faculty of Medicine, Physical Therapy and Rehabilitation Department were included in our study. Patients were randomly divided into two groups. The patients in the first group were assigned an exercise program consisting balance, strengtening, respiratory, streching and relaxation exercises 3 times weekly for 8 weeks under supervision of the same physiotherapist in the exercise hall of Physical Therapy and Rehabilitation Department. The patients in the second group were followed with present medical treatment without exercise prescription. At the beginnig and at the the end of the study back extensor strength, spinal mobility, pulmonary functions, trunk endurance and quality of life of participants were evaluated. Back extensor muscle strength of patients were measured with Cybex Isokinetic Dynamometer. Spinal mobility of patients were evaluated with Saunders digital Inclinometer. Pulmonary function tests were done with Jaeger Spirometer in Akdeniz University Faculty of Medicine Chest Diseases Department. Back endurance of patients were measured with ` timed loaded standing? method which was discovered by Shipp et al. In order to assess the effecs of exercise on quality of life of patients, SF-36 and QUALEFFO-41 forms were used. At the end of 2-month exercise program, significant incrseases in back extensor strength and endurance were noted in the execise group when compared with baseline values (p0.05).