Bronşektazi tanılı hastalarda kardiyak doku doppler incelemesinin, efor kapasitesinin ve endotelin düzeylerinin değerlendirilmesi
Evaluation of cardiac tissue doppler examination, exercise capacity and endothelin levels in patients with bronchiectasis
  1. Tez No: 341899
  2. Yazar: ÖZLEM TURAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GAYAZ AKÇURİN
  4. Tez Türü: Tıpta Yan Dal Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Kardiyolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bronşektazi (BE), çocukluk yaş grubunda tekrarlayan enfeksiyonlara bağlı olarak bronşial-peribronşial dokunun inflamatuvar yıkımı ile beraber görülen ve hava yollarının geri dönüşümsüz genişlemesi ile karakterize ilerleyici bir hastalıktır. BE' de morbidite ve mortalitenin en önemli nedeni ilerleyici solunum yetmezliğidir. Etyolojiden bağımsız olarak gelişen kronik akciğer değişiklikleri kardiyak bulguların ortaya çıkmasına neden olur. Çocukluk yaş grubunda, BE tanılı hastalarda kardiyak fonksiyonlar ve efor kapasitesi ile ilgili geniş ölçekli çalışma sayısı azdır. Amacımız, BE?ye bağlı gelişen pulmoner ve kardiyak disfonksiyonun erken dönemde tespite dilmesi ve geri dönüşümsüz hasarların engellenmesidir. Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi, Çocuk Allerji İmmünoloji Göğüs Hastalıkları Bilim Dalı?nda BE tanısı ile izlenen 40 hasta ve 30 sağlıklı çocuk kontrol grubu olmak üzere toplam 70 hasta çalışmaya dahil edilmştir. Hastalar non-KF BE (n=20) ve KF-BE (n=20) olmak üzere iki grup altında değerlendirilmiş ve kontrol grubu ile karşılaştırılmıştır. Çalışmaya alınan üç grup yaş, cinsiyet ve VKİ açısından benzerdi. Hastaların SFT ve HRCT?leri dosyadan kaydedildi. Hastalara M-mode, iki boyutlu (2D), renkli 2D, Doppler, renkli Doppler ekokardiyografi ve pulse wave renkli doku Doppler (PWDD) ekokardiyografi değerlendirmeleri ve 6DYT uygulandı. ET düzeyleri için 5 cc venöz kan örneklemesi yapıldı. ET-1 düzeyleri, non-KF grubunda 5,92±2,30, KF grubunda 16,01±16,80 ve kontrol grubunda 2,74±0,80 saptandı. ET-1, ET-2 ve ET-3 düzeyleri her 3 grup arasında istatistiksel olarak anlamlı saptandı (p=0.001). Ortalama yürüme mesafesi non KF-BE grubunda 616,00±67,00 m, KF-BE grubunda 602,00±75,00 m, kontrol grubunda ise 593,00±71,00 m?dir ve gruplar arası istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmamıştır. Hastaların HRCT'leri değerlendirildiğinde tutulan ortalama akciğer lobu sayısı non KF-BE grubunda 1,70 ± 1,00 ; KF grubunda 1,50 ± 1,00 dir. Gruplar arasında istatistiksel fark saptanmamıştır. Konvansiyonel ekokardiyografik incelemede sol ventrikül sistolik fonksiyonları değerlerinde istatistiksel açıdan anlamlı fark gözlenmedi. Diastolik fonksiyonlarında sadece E (p=0.020) ve A (p=0.010) dalga velositesinde istatistiksel olarak anlamlı fark görüldü. PA çapları non- KF grubunda 1.65±0.10, KF 1.71±0.20 ve kontrol grubunda 1.54±0.20 olarak saptandı ve istatistiksel olarak anlamlıydı (p=0.040).
Özet (Çeviri)
Bronchiectasis (BE) is a characterized progressive disease with irreversible dilatation of the airways which is seen together with inflammatory destruction of bronchial peribronchial tissue depending on recurrent infections in pediatric age group. The most important reason of morbidity and mortality in BE is progressive respiratory failure. Chronic lung changes developing independent of etiology cause emergence of cardiac symptoms. The number of large scale study about cardiac function and effort capacity in patients with BE in pediatric age group is limited. Our goal is to enable early detection of pulmonary and cardiac dysfunction developing due to BE and prevention of irreversible damage. In Akdeniz University School of Medicine, Pediatric Allergy Immunology Pulmonology Department, Total 70 patients including 40 patient observed with BE diagnosis and 30 healthy children as control group have been included in the study. Patients have been evaluated in two groups that are non-KF BE (n=20) and KF-BE (n=20) and have been compared with the control group. Three groups included in the study are similar in terms of age, gender and body mass index. PFT and HRCT of the patients have been recorded from the file. M-mode, two dimensional (2D), color 2D, Doppler, color Doppler echocardiography and pulsed wave color tissue Doppler (PWDD) echocardiography reviews and 6MWT have been applied to patients. 5 cc venous blood sampling has been performed for ET levels. ET-1 levels have been determined as 5,92±2,30 in non-KF, 16,01±16,80 in KF group and 2,74±0,80 in control group. ET-1, ET-2 and ET-3 levels have been determined as statistically significant among all three groups (p=0.001). Average walking distance is 616,00±67,00 m in non KF-BE group, 602,00±75,00 m in KF-BE group, 593,00±71,00 m as for control group and significant difference among the groups have not been determined. When HRCT of the patients are evaluated, number of average lung lobes involved in non KF-BE group is 1,70±1,00; in KF group it is 1,50±1,00. Significant difference among the groups have not been determined. Statistically significant difference has not been observed in values of left ventricular systolic function in conventional echocardiographic examination. Statistically significant difference has been seen in just (p=0.020) and A (p=0.010) wave velocity in diastolic function. PA diameters have been determined in non- KF group as 1.65±0.10, in KF group as 1.71±0.20 and in control group as 1.54±0.20 and it has been statistically significant (p=0.040).