Sıklet sporcularının beslenme alışkanlıklarının ve yeme tutumlarının duygu durumlarına etkisi
The effects of nutrition habits and eating attitudes of wei̇ght-class athletes on mood states
- Tez No: 437580
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MENDERES KABADAYI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Psikoloji, Spor, Nutrition and Dietetics, Psychology, Sports
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Amaç: Sporda beslenme, sporcunun sportif performansı yanında beden ve ruh sağlığını da etkilemesi yönünden önemlidir. Çalışmamızın amacı; sporcuların beslenme davranışlarının, duygu durumlarını nasıl etkilediğinin araştırılmasıdır. Materyal ve Metot: Araştırma, 2013-2014 yılında, Türkiye Büyük Erkekler (TBE) Greko-Romen Stil Güreş Milli Takım Hazırlık Kampına (MTHK) katılan 33 güreşçi, TBE Serbest Stil Güreş MTHK katılan 18 güreşçi ve TBE Judo MTHK katılan 9 judocu olmak üzere toplam 60 sporcu üzerinde gerçekleştirilmiştir. Sporcuların, anket formu ile demografik özellikleri, antropometrik ölçümleri, besin tüketim sıklıkları ve 3 günlük besin tüketimlerine ilişkin bilgileri alınmış, yeme tutum testi (YTT) ve depresyon, anksiyete, stres ölçeği (DSAÖ-42) kullanılmıştır. Verilerin istatistiksel değerlendirilmesinde; Student-t testi, Mann Whitney U testi, ki-kare testi ve parametreler arasındaki ilişkinin belirlenmesi için Pearson korelasyon katsayısı ile Spearman's rho korelasyon testi kullanılmıştır. Gruplar arası farklılıkları değerlendirmek için Anavo testi ile Kruskal Wallis, ortalamalar arası farklılıkları ise Tukey testi ile yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: Nutrition is an essential ingredient in sports not only for the sportive performance but also for physical and mental health. In this study, we aimed to examine the effect of nutrition habits of sportsmen on their mood states. Material and Method: This study was conducted from 2013 to 2014 on a total of 60 sportsmen, including 33 wrestlers who participated the Preliminary Camp for Men's (PCM) Greco-Roman Wrestling National Team; 18 wrestlers who participated the PCM Free Style National Team and 9 judoists who participated the PCM National Team. During the camp, data on the demographic features, anthropometric measurements, food consumption frequencies and 3-day-food consumption were collected using surveys. In addition, nutrition attitude test and depression, anxiety, stress scale were applied. Student- t test and Mann Whitney U test were used to evaluate the data statistically. Furthermore, Pearson correlation coefficient test and Spearman's rho correlation test were used to detect the relationships between the parametres. In order to evaluate the differences among the groups, Anavo test and Kruskal Wallis tests were used while Tukey multiple comparison test was used to examine the differences among the mean values. Results:There was a statistically significant difference between greco-roman wrestlers and free-style wrestlers with respect to nutrition attitude test scores.