Çekim kavite hacimlerinin hesaplanmasında konik ışınlı bilgisayarlı tomografi cihazlarının karşılaştırılması
Comparison of cone-beam computed tomography devices to volumes analysis of tooth sockets
  1. Tez No: 341959
  2. Yazar: SENEM TUĞRA DÖNMEZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SAADETTİN KAYIPMAZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Oral Diagnoz ve Radyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu çalışmanın amacı üç farklı konik ışınlıtomografi (konik ışınlı BT) sistemi görüntüleri üzerinde diş çekim kavitelerinin hacimsel analizlerini karşılaştırmaktır.Çalışmada, sekiz kafatası örneği ve 39 diş soketi üç farklı konik ışınlı BT tarayıcısı ile tarandı. Her bir diş soketi iki konik ışınlı BT tarayıcısında 0.3 mm kesit kalınlığında ve 0.3 mm atlama aralığında ve diğerinde 0.3 mm kesit kalınlığında ve 0.28 mm atlama aralığında para-sagittal kesitlere ayrıldı. Planimetri metodu ile Cavalieri prensibi kullanılarak her bir diş soketinin hacmi konik ışınlı BT görüntüleri üzerinde hesaplandı. Cavalieri ölçümleri üç hafta sonra tekrarlandı. Diş soketlerinin ölçü modeli elde edildikten sonra her bir soketin gerçek hacmi su taşırma yöntemi ile ölçüldü. Bu ölçümler `gold standart' olarak kabul edildi. Konik ışınlı BT hacim hesaplamalarının doğruluğu ve üç tarayıcının sonuçları arasındaki ilişki Paired-t test ve Pearson korelasyon testi kullanılarak karşılaştırıldı. İstatistiksel olarak anlamlı seviye 0.05 olarak düzenlendi.Sonuçlar, Cavalieri ölçümleri ile diş soketlerinin gerçek hacimleri arasında anlamlı bir farklılık olmadığını gösterdi. Üç farklı konik ışınlı BT tarayıcısı arasında anlamlı bir farklılık yoktu. Gözlemci içi tekrarlanabilirliği yüksekti.Bu sonuçlara göre, diş çekim kavitelerinin hacim hesaplamaları her üç konik ışınlı BT tarayıcısıyla doğru bir şekilde yapılabilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to compare volumetric analysis of tooth sockets on the images of three different cone beam computed tomography (cone-beam CT) systems.In the present study, eight skull specimens and 39 tooth sockets were scanned with three different cone-beam CT scanners. The volume of each tooth socket was sectioned in the para-sagittal plane and 0.3 mm thick sections with 0.3 mm intervals for two cone-beam CT scanners and 0.3 mm thick sections with 0.28 mm intervals for the other. Using the Cavalieri principle, with a planimetry method, the volume of each tooth socket was estimated on the cone-beam CT images. Cavalieri measurements were repeated after three weeks. Real volume of each socket was measured by water displacement method after impression model of the tooth sockets had been obtained. This measurements was accepted as the gold standard. The accuracy of the cone-beam CT volume measurements and the relation agreements between the results of the three scanners were compared using the Paired sample t-test and Pearson correlation test. The level of statistical signi ? cance was set at 0.05.The results showed that the volumes from the Cavalieri estimates did not differ from the actual volumes of the tooth sockets. There is no significant difference between these three scanners. The intraobserver reproducibility was goodAccording to these results, volume estimation of extraction sockets can be performed accurately by the three cone beam computed tomogaphy scanners.