Sıçanlarda epileptik nöbetlerin neden olduğu kognitif değişimlere melatoninin etkisi
Effect of melatonin on cognitive changes caused by epileptic seizures in rats
  1. Tez No: 341969
  2. Yazar: METEHAN AKÇA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoloji, Physiology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 174
Özet
Epilepsi hastalarında bilişsel fonksiyon bozuklukları sıklıkla görülmektedir. Nöbet kontrolü sağlamak amacıyla kullanılan antiepileptik ilaçların da bilişsel bozukluklara yol açtığı bildirilmiştir. Bu tip fonksiyon bozukluklarının özellikle beyin gelişimi tamamlanmamış yaş grupları açısından önemli olduğu bilinmektedir. Pineal bezden salınan melatoninin birçok fizyolojik sürecin yanı sıra epilepsi ile de bağlantısının olduğu klinik ve deneysel çalışmalarla gösterilmiştir. Sunulan çalışmada prepubertal Sprague Dawley sıçanlarda pentilentetrazol (PTZ) ile oluşturulan epileptik nöbetlere ve epilepsi süreciyle bağlantılı öğrenme ve motor fonksiyonlara melatoninin etkisinin araştırılması amaçlandı. Çalışmada gün aşırı PTZ enjeksiyonu (45 mg/kg) yapılan sıçanlara 21 gün süreyle üç farklı melatonin dozu (20, 40 ve 80 mg/kg), 400 mg/kg sodyum valproat ve 120 mg/kg topiramat günlük oral gavaj ile uygulandı. Kronik uygulama süresinde PTZ enjeksiyonları sonrasında nöbet gelişimi izlendi ve kaydedildi. Melatonin ve antiepileptik ilaç sonrası öğrenme ve motor fonksiyonları incelemek için hayvanlara pasif sakınma, sekiz kollu ışınsal labirent, açık alan ve Chimney testleri uygulandı.Elde edilen bulgulara göre melatonin prepubertal dönemdeki erkek sıçanlarda PTZ ile oluşturulan epileptik nöbetleri önlemediği, bunun yanında kullanılan antiepileptik ilaçların nöbetleri etkili biçimde kontrol altına aldığı saptandı. Öğrenme testleri açısından PTZ grubu da dahil melatonin ve antiepileptik ilaç uygulanan grupların hiçbirinde fonksiyon kaybı görülmedi. Bununla birlikte sadece PTZ uygulanan grupta ve yüksek doz melatonin gruplarında lokomotor aktivitede istatistiksel açıdan anlamlı bir azalmanın olduğu tespit edildi.Sonuç olarak, 21 gün süreyle uygulanan 20, 40 ve 80 mg/kg melatonin prepubertal dönemdeki sıçanlarda PTZ'nin neden olduğu nöbetler ve öğrenme fonksiyonu üzerinde herhangi bir olumsuz etkisinin bulunmadığı, fakat düşük doz melatonin (20 mg/kg) lokomotor aktivitedeki bozulmayı düzelttiği kanaatine varıldı.
Özet (Çeviri)
Cognitive function impairments are common among epilepsy patients. It was also reported that these cognitive function impairments are also caused by antiepileptic drugs, which are used to control epileptic seizures. These types of impairments are serious especially for the children with incomplete brain development. Previous clinical and experimental studies already proved that melatonin secreted from pineal gland is also related to epilepsy as well as other many other physiological process. In this research, the effect of melatonin on epileptic seizures induced by pentilentetrazol (PTZ) and the learning and motor functions associated to epilepsy in prepubertal Sprague Dawley rats was studied. Three different dosages of melatonin (20, 40 ve 80 mg/kg), 400 mg/kg sodium valproate and 120 mg/kg topiramate were orally applied to PTZ injected rats every other day during the time-course of 21 days. Seizures after PTZ injections were observed and recorded during the chronic treatment. Passive avoidance, radial arm maze, open field and Chimney tests were used to observe learning and motor functions after melatonin and antiepileptic drug application.According to results, it is detected that melatonin did not prevent seizure induced by PTZ and antiepileptic drugs provided effective for this seizures. Melatonin and antiepileptic drug treated groups, including PTZ treated rats, did not show any impairment on cognitive functions in learning tests. On the other hand, statistically serious decrease of locomotor activity was observed in PTZ and high dose melatonin treated groups.In conclusion, the application of 20, 40, and 80 mg/kg melatonin for 21 days on prepubertal rats did not cause any negative effect on seizure induced by PTZ and learning function. However, low dose melatonin (20 mg/kg) application meliorated the disruption of locomotor activity.