Bağımlı yaşlısına bakım veren aile üyelerine sunuş yolu ile verilen eğitimin bakım verme yeterliliği ve yaşlı bakımı bilgi düzeyine etkisi
The effect of the training given to family members providing care to the dependent elderly through expository teaching on caregiving competence and elderly caregiver knowledge level
- Tez No: 341985
- Danışmanlar: PROF. DR. SEBAHAT GÖZÜM, PROF. DR. SAİD BODUR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Geriatri, Halk Sağlığı, Hemşirelik, Geriatrics, Public Health, Nursing
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 343
Özet
Amaç. Bu çalışma, bağımlı yaşlısına bakım veren aile üyelerine Ausubel?in sunuş yoluyla öğretim stratejisi kullanılarak yapılan bireysel eğitimin, bakım verme yeterliliği ve yaşlı bakımı bilgi düzeyine etkilerini değerlendirmek amacıyla deneysel araştırma deseninde planlanmış ve şu hipotezler sınanmıştır; ?bağımlı yaşlıların aile bakım vericilerine sunuş yoluyla yapılan bireysel eğitim kontrol grubuna oranla aile bakımının yeterliliğini yükseltir.? ve ?bağımlı yaşlıların aile bakım vericilerine sunuş yoluyla yapılan bireysel eğitim kontrol grubuna oranla bakım vericilerin yaşlı bakımı konusunda bilgi düzeylerini arttırır.? Materyal ve Metot. Araştırma kapsamına Ocak-Nisan 2012 tarihleri arasında Konya Evde Sağlık Hizmetleri Birimi?ne başvuran, en az 5 alanda bağımlı, 65 yaş ve üzerinde yaşlılar ve bakım vericilerden kontrol grubuna 50, deney grubuna 52 kişi alınmıştır. Deney grubuna Ausubel?in sunuş yoluyla öğretim stratejisi kullanılarak evlerinde 20 saatlik bireysel eğitim yapılmıştır. ?Aile Bakım Vericileri İçin Eğitim Modülleri? çerçevesinde; yaşlı beslenmesi, ilaç kullanımı, bağımlı yaşlılarda bası yaralarının önlenmesi, vücut mekaniği ve egzersiz, sıcak-soğuk uygulamalar, evde sağlık durumuna ilişkin tehlike belirtileri gibi konularda eğitim yapılmıştır. Kontrol grubuna evde sağlık hizmetleri tarafından yapılan ziyaretler dışında herhangi bir girişim yapılmamıştır. Araştırmanın verileri ?aile üyeleri tarafından verilen bakımı değerlendirme envanteri? ve ?yaşlı bakımı bilgi düzeyi testi? ile değerlendirilmiştir. Bulgular.
Özet (Çeviri)
Aim. Using an experimental research design, this study was planned to evaluate the effects of the individual training given to family members providing care to the dependent elderly through Ausubel?s expository teaching strategy on caregiving competence and elderly caregiver knowledge level and the following hypotheses were tested; ?individual training given to the family caregivers of the dependent elderly through expository teaching increases family caregiver competence compared to control.? and ?individual training given to the family caregivers of the dependent elderly through expository teaching increases the elderly caregiving knowledge levels of caregivers compared to control.? Material and method. The control group comprised 50 and the experimental group comprised 52 caregivers and elderly at the age of 65 and over dependent in at least 5 areas who referred to Konya Home Care Health Services Unit between January-April 2012. The experimental group was given 20 hours of individual at-home training using Ausubel?s expository teaching strategy in the areas of elderly nutrition, drug use, prevention of bedsores in dependent elderly, body mechanics and exercise, hot-cold applications and signs of danger regarding home health care within the scope of ?Education Modules for Family Caregivers?. The control group was not provided any treatment apart from the visits by home care health services. The data of the study were evaluated using ?the inventory for assessing the care performed by family caregivers? and ?elderly care knowledge level test?. Results.