İki kök kanal patı kullanılarak farklı kök kanal dolgu yöntemlerinin endodontik tedavi görmüş köklerin kırılma direncine olan etkisinin incelenmesi
Evaluation of the effect of different root canal obturation techniques using two root canal sealers on the fracture resistance of endodontically treated roots
- Tez No: 342020
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET SİNAN EVCİL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Amaç. Çalışmamızın amacı farklı kök kanal dolum teknikleri kullanarak AH Plus ve MTA Fillapex kök kanal patları ile doldurulan dişlerin kırılma dirençlerini karşılaştırmaktır. Materyal ve Metot.Tek köklü ve tek kanallı 120 adet alt küçükazı diş seçildi. Dişler mine-sement birleşim yerinden ayrıldıktan sonra örnekler rastgele 10 gruba ayrıldı (n:12) ve Grup 1 hariç diğer gruplardaki kök kanalları ProTaper Nikel- Titanyum (Ni-Ti)döner alet sistemi ile F4 kanal eğesine kadar şekillendirildi.Grup I: Enstrumente edilmedi. Grup 2: Kök kanalları şekillendirildi fakat doldurulmadı. Grup 3: Soğuk lateral kompaksiyon tekniği ile AH Plus kanal dolgu patı kullanılarak dolduruldu. Grup 4: Soğuk lateral kompaksiyon tekniği ile MTA Fillapex kanal dolgu patı kullanılarak dolduruldu. Grup 5: Tek kon tekniği ile AH Plus kanal dolgu patı kullanılarak dolduruldu. Grup 6: Tek kon tekniği ile MTA Fillapex kanal dolgu patı kullanılarak dolduruldu. Grup 7: Devamlı ısı ile vertikal kompaksiyon yöntemi kullanarak AH Plus kanal dolgu patı ile dolduruldu. Grup 8: Devamlı ısı ile vertikal kompaksiyon yöntemi kullanarak MTA Fillapex kanal dolgu patı ile dolduruldu. Grup 9: Termoplastik kor taşıyıcı yöntemi ile AH Plus kanal dolgu patı ile dolduruldu. Grup 10: Termoplastik kor taşıyıcı yöntemi ile MTA Fillapex kanal dolgu patı ile dolduruldu. Kök kanal dolgu patlarının sertleşmesi için 37°C?de %100 nemli ortamda etüvde 2 hafta bekletildikten sonra örnekleri akrilik rezine gömmeden önce çevre dokuları taklit etmek amacıyla köklerin apikal 5mm?lik kısımları muma daldırıldı. Koronal 8 mm?si dışarıda kalacak şekilde akrilik rezin içine gömülen örneklere periodontal ligamentleri taklit etmesi amacıylapolivinil siloksan ölçü maddesi kullanıldı. Daha sonra örneklere Universal test cihazında 1mm/dakika (dk) hızla çalıştırılarak örneklere kuvvet uygulandı. Örneklerde kırılmaya neden olan maksimum kuvvet değerleri ( F-Max) belirlendi ve sonuçlar one-way Anova ve Tukey testi kullanılarak istatistiksel değerlendirilmeye tabi tutuldu.
Özet (Çeviri)
Aim. The purpose of this study is to compare fracture resistance of endodontically treated teeth filled using AH Plus and MTA Fillapex sealers, and different root canal filling techniques. Material and method.For this purpose 120 mandibular premolar teeth with single root and single canal were chosen. After the teeth separated from the enamel-cement junction, the teeth were divided into ten groups (n=12). Group 1; were not instrumented. The teeth in the all other groups, root canals were shaped up to F4 file using Pro Taper Ni-Ti rotary system. Group 2; the roots were only enlarged but not filled. Group 3; were filled using AH Plus root canal sealer with cold lateral compaction technique. Group 4; were filled using MTA Fillapex root canal sealer with cold lateral compaction technique. Group 5; were filled using AH Plus root canal sealer with single cone technique. Group 6; were filled using MTA Fillapex root canal sealer with single cone technique. Group 7; were filled using AH Plus root canal sealer with continuous wave warm vertical compaction technique. Group 8; were filled using MTA Fillapex root canal sealer with continuous wave warm vertical compaction technique. Group 9; were filled using AH Plus root canal sealer with thermoplastic core carriers technique. Group 10; were filled using MTA Fillapex root canal sealer with thermoplastic core carriers technique. After the specimens were stored at 37°C in %100 humidity for two weeks in order to harden, filled roots were mounted in acrylic supports, and the periodontal ligament was simulated using elastomeric impression material. Vertical loading was carried out with a ball-ended steel cylinder fitted on a universal testing machine at 1 mm/min crosshead speed.