Farklı irrigasyon aktivasyon yöntemlerinin iki farklı kök kanal dolgu patının dentin tübül penetrasyonuna etkisinin lazer taramalı konfokal mikroskop ile değerlendirilmesi
Evaluation the effect of different irrigation activation methods on the dentin tubules penetration of two different root canal sealers by laser scanning confocal microscopy
  1. Tez No: 652131
  2. Yazar: FATMA KAPLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ERDEMİR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 153
Özet
Bu çalışmanın amacı, farklı irrigasyon aktivasyon yöntemlerinin iki farklı kök kanal dolgu patının dentin tübül penetrasyonuna etkisinin lazer taramalı konfokal mikroskop ile değerlendirilmesidir. Bu çalışmada ortodontik veya periodontal sebeplerle çekilmiş, 100 adet tek köklü ve tek kanallı premolar dişler kullanıldı. Diş boyları standardize edildi ve giriş kaviteleri açıldı. Dişler, %5 sodyum hipoklorit (NaOCl) irrigasyonu altında Protaper Universal döner eğeleri ile F4 #'e kadar şekillendirildi. Final irrigasyon solüsyonu olarak %5 NaOCl ve %17 etilen diamin tetra asetik asit (EDTA) kullanıldı. Dişler, irrigasyon aktivasyon yöntemlerine göre kontrol, pasif ultrasonik aktivasyon, EndoVac, Er:YAG (PIPS), Er,Cr:YSGG (RFT3) lazer aktivasyonu olarak beş ana gruba ayrıldı. Daha sonra kullanılan kanal dolgu patlarına göre iki alt gruba ayrıldı. Dişler % 0,1 Rhodamine B ile işaretlenmiş kanal dolgu patı ve F4 # guta perka ile tek kon yöntemi kullanılarak doldurdu. Köklerin apikal kısmından 2, 5 ve 8 mm uzaklıktan yaklaşık 1 mm yüksekliğinde horizontal kesitler alındı. Lazer Taramalı Konfokal Mikroskop (CLSM) ile görüntüler elde edildi ve kanal dolgu patlarının dentin tübüllerine penetrasyon değerleri 4 farklı dentin tübül penetrasyon değerlendirme tekniği ile ölçüldü. Çalışma verileri parametrelerinin, irrigasyon aktivasyon grupları arasındaki karşılaştırmalarında Kruskal Wallis testi ve Mann Whitney U testi kullanıldı. Parametrelerin, grup içi karşılaştırmalarında ise Friedman Testi ve post hoc Wilcoxon işaret testi kullanıldı. Çalışmada kullanılan AH Plus ve Totalfill BC kanal dolgu materyalleri arasında, anlamlı bir farklılık gözlenmemiştir (p>0.05). EndoVac, Er:YAG ve Er,Cr:YSGG lazer aktivasyon gruplarının, Kontrol grubuna göre anlamlı düzeyde daha yüksek ortalama penetrasyon derinliği, penetrasyon yüzdesi ve penetrasyon alanına sahip olduğu gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to evaluate the effect of different irrigation activation methods on the dentin tubules penetration of two different root canal sealers by laser scanning confocal microscopy. 100 single root and single canal premolar teeth, extracted by orthodontic or periodontal reasons, were used in this study. The teeth lenght were standardized and the access cavities were prepared. Teeth were shaped to F4 # with Protaper Universal rotary system under %5 sodium hypochlorite (NaOCl) irrigation. %5 NaOCl and 17% ethylene diamine tetra acetic acid (EDTA) was used as the final irrigation solution. All teeth were divided into five main groups according to irrigation activation methods as control, passive ultrasonic activation, Endo Vac, Er:YAG (PIPS), Er,Cr:YSGG (RFT3) laser activation. Then two subgroups were separated according to the resin and bioceramic-based root canal sealers to be used. Teeth were filled with %0,1 rhodamine B mixed root canal sealer and F4 # gutta percha using a single cone technique. Horizontal sections of approximately 1 mm height were taken from the the apex at 2, 5 and 8 mm. Images were obtained with a Laser Scanning Confocal Microscope (CLSM) and the penetration of root canal sealers to dentin tubules were calculated with 4 different dentin tubule penetration assessment techniques. Kruskal Wallis test and Mann Whitney U test were used for comparison of study data parameters between irrigation activation groups. Friedman Test and post hoc Wilcoxon sign test were used for in-group comparisons of parameters. No significant difference was observed between AH Plus and Totalfill BC root canal sealers used in the study (p> 0.05).