İki farklı kanal dolgu patı ile doldurulmuş dişlerde değişik post boşluğu hazırlama yöntemlerinin apikal sızdırmazlığa etkisinin spektrofotometrik yöntem ile incelenmesi
Investigation of effects of various post space preparation techniques in teeth obturated with two canal sealers on apical seal by spectrophotometrically
  1. Tez No: 40156
  2. Yazar: Y. ŞİNASİ SARAÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. SAİME ŞAHİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Protez Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
47 ÖZET Endodontik tedavili madde kaybına uğramış dişler genellikle bir post core ile restore edilir. Bir post için kök kanal boşluğunun preparasyonu, post için maksimum direnç ve tutuculuk sağlayacak düzeyde kök kanal dolgu materyalinin çıkarılmasını ve aynı zamanda apikal tıkamanın bütünlüğünün korunmasını kapsar. Kök kanalından gütaperka çıkarma yöntemi emin ve etkili olmalı aynı zamanda apikal tıkamaya zarar vermemelidir. Çeşitli yöntemler içinde mekanik olarak gütaperka çıkarma yöntemi en etkili yöntemdir. Bu araştırmada, lateral kondenzasyon tekniği kullanılarak gütaperka ve iki farklı kök kanal dolgu patı (Sealapex ve CRCS) ile doldurulmuş dişlerde, gütaperka çıkarma yöntemi olarak 2000 ve 4000 rpm dönme hızlarında tur ile kullanılan kök kanal döllerinden GPX ve Peeso reamer'ın apikal sızdırmazlığa olan etkileri kantitatif olarak belirlendi. Sonuç olarak tur ile kullanılan her iki kök kanal drili için dönme hızının 2000 rpm'den fazla olmaması ve tur ile kullanılan kök kanal drili olarak GPX'in, kök kanal dolgu patı olarakta Sealapex'in kullanılmasımn daha uygun olacağı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
48 SUMMARY Endodontically treated teeth that are broken-down are usually restored by means of a post and core. The preparation of the root canal space for a post involves removal of the root canal filling material to a level that will maximize resistance and retention form for the post, and at the same time, maintain the integrity of the apical seal. The gutta-percha removal technique should be safe and efficient and should not disturb the apical seal. Mechanical gutta-percha removal techniques are the most efficient. This study evaluated two rotary instruments, such as Peeso reamer and GPX having 2000 rpm and 4000 rpm rotational speeds for removal of gutta-percha and the effects of this method of gutta-percha removal on apical seal was analyzed quantitatively in teeth obturated with gutta-percha and two root canal sealers“Sealapex and CRCS”by using lateral condensation technique. It was found that the rotational speed for both two rotary instruments should not be greater than 2000 rpm. Finally, using of GPX as a rotary instrument and Sealapex as a root canal sealer are recommended.