Sıçanlarda deneysel olarak oluşturulan alt ekstremite iskemi-rerperfüzyon hasarına karşı naringin ve silymarin'in koruyucu etkilerinin araştırılması
The investigation of the preventive effects of naringin and silymarin on experimental ischemia-reperfusion injury in hindlimb of rats
- Tez No: 342019
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA GÜL, PROF. DR. İLHAMİ GÜLÇİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizyoloji, Physiology
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Tıp Bilimleri Bölümü
- Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı alt ekstremite İ/R hasarına karşı Naringin ve Silymarin?in koruyucu etkilerini araştırmaktır. Materyal ve Metot: 40 adet Spraque-Dawley cinsi erkek rat, rastgele ve eşit sayıda olmak üzere beş gruba ayrıldı. Kontrol grubu tam standarizasyon amacıyla 4 saat anestezi altında uyutuldu. İ/R grubun da 2 saat iskemi-2 saat reperfüzyon uygulandı. İ/R+NAR grubunda, naringin 3 kez 8 saat ara ile 400 mg/kg dozda intragastrik olarak uygulandı takibinde 2 saat iskemi-2 saat reperfüzyon uygulandı. İ/R+SİL grubunda, silymarin 3 kez 8 saat ara ile 200 mg/kg dozda intragastrik olarak uygulandı takibinde 2 saat iskemi-2 saat reperfüzyon uygulandı. İ/R+NAR+SİL grubunda aynı dozlarda Naringin ve Silymarin intragastrik olarak uygulandı takibinde 2 saat iskemi ve 2 saat reperfüzyon gerçekleştirildi. Reperfüzyon tamamlanmasıyla ratlar; kanda CK ve LDH düzeyleri ve kas dokusunda MDA, SOD, CAT, GSH-Px düzeyleri ölçmek üzere örnekleri alınıp sakrifiye edildi. Bulgular: İ/R grubu gastrokinemius kası MDA düzeyinin kontrol grubuna göre anlamlı derecede arttığı görüldü. Naringin ve Silymarin?in MDA düzeyini anlamlı derecede düşürdüğü tespit edildi. İ/R grubunda SOD, CAT ve GSH-Px enzim aktivitelerinde kontrole göre anlamlı bir azalma olduğu, Naringin ve Silymarin uygulamasının bu azalmayı önleyerek enzim aktivitelerini anlamlı derecede yükselttiği görüldü. Ayrıca alt ekstremite İ/R hasarında yoğun lökosit infiltrasyonu ile belirgin histopatolojik değişiklikler görülmüştür. Sonuç: Deneysel alt ekstremite İ/R modelimizde, Naringin ve Silymarinin sistemik olarak ve kasta oluşan lokal hasarı engellemede koruyucu etkiye sahip oldukları görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study was to investigate the protective effects of Naringin and Silymarin againts to hindlimb I/R injury. Materials and Methods: 40 male rats (Sprague-Dawley) were randomly divided into five equal groups. 2 hours ischemia-2 hours reperfusion was performed in the I/R group. Naringin (400 mg/kg dose, 3 times with 8 h intervals) was administered by intragastric way to the I/R+NAR group before 2 hours ischemia-2 hours reperfusion. Silymarin (200 mg/kg dose, 3 times with 8 h intervals) was administered by intragastric to the I/R+SIL group before 2 hours ischemia-2 hours reperfusion. Naringin and silymarin in the same doses were given by intragastric way to the I/R+NAR+SIL group before 2 hours ischemia-2 hours reperfusion. The control group were put to sleep under anesthesia for 4 hours to complete standardization. By the completion of reperfusion; rats were sacrificed after taking samples to measure levels of CK and LDH in the blood and levels of MDA, SOD, CAT and GSH-Px in muscle tissue. Results: The gastrocnemius muscle MDA level in I/R group was significantly higher than the control group. MDA levels were significantly decreased by Silymarin and Naringin. A significant reduction was found in muscle SOD, CAT and GSH-Px enzyme activities in I/R group compared with control group. These reductions were prevented by Silymarin and Naringin. Additionally evident histopathological changes were observed in hindlimb I/R injury with intense infiltration of leukocytes. Conclusion: In the experimental hindlimb I/R model, it was seen that Naringin and Silymarin have protective effect in preventing systemic and also local effects of the I/R injury in muscle.