Bilateral sinüs ogmentasyonunda otojen kemik grefti ve kollajen jel içerikli ksenogreft kombinasyonu ile tek başına kollajen jel içerikli ksenogreft kullanımının histolojik ve histomorfometrik olarak değerlendirilmesi
Histologic and histomorphometric evaluation of autogenous bone graft and collagenated xenograft combination with a ratio of 1:3 or collagenated xenograft alone in bilateral sinus augmentation
  1. Tez No: 342031
  2. Yazar: SEDA DÖNER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELÇUK YILMAZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu çalışmada, bilateral posterior maksiller atrofiye sahip hastalarda, sinüs ogmentasyonunda 1:3 oranında otojen kemik grefti (OKG) ve kollajen jel içerikli ksenogreft kombinasyonu ile tek başına kollajen jel içerikli ksenogreft kullanımının histolojik ve histomorfometrik olarak karşılaştırılması amaçlandı.Çalışmamıza, yaş ortalaması 55.00±10.95 ve rezidüel kret yüksekliği en fazla 5 mm olan 2'si kadın, 4'ü erkek toplam 6 hasta dahil edildi. Lateral duvar osteotomisini takiben hastaların maksiller sinüsleri kollajen jel içerikli ksenogreft (Grup 1) veya OKG+kollajen jel içerikli ksenogreft (Grup 2) ile bilateral olarak ogmente edildi. Daha sonra her iki grupta da lateral pencere rezorbe olabilen kollajen membran (KM) ile kapatıldı. Ogmentasyon öncesinde rezidüel kret yüksekliğinin belirlenmesi, ogmentasyondan hemen sonra ve 8 ay sonra ise mevcut greft yüksekliğinin değerlendirilmesi amacıyla Cone Beam Computerized Tomography (CBCT) alındı. Ogmentasyondan 8 ay sonra implant cerrahisi sırasında greft uygulanan bölgelerden kemik biyopsileri elde edilerek histolojik analiz yapıldı.Araştırmaya dahil edilen hastalarda ogmentasyon sonrasındaki iyileşme döneminde herhangi bir komplikasyona rastlanmadı. Sinüs ogmentasyonu öncesinde alınan CBCT'lerde, ortalama rezidüel kret yükseklikleri Grup 1'de 4.14±2.99 mm, Grup 2'de 3.24±1.66 mm olarak ölçüldü. Ogmentasyondan hemen sonra ortalama greft yükseklikleri gruplarda sırasıyla 11.91±5.40 mm ve 11.35±3.45 mm olarak saptanırken, ogmentasyondan 8 ay sonra bu değerler 9.31±4.54 mm ve 10.39±3.70 mm'ye düşüş gösterdi. Grup içi değerlendirmede, her iki grupta da ogmentasyon öncesine göre, ogmentasyondan hemen sonra görülen artış ve ogmentasyonun hemen sonrasına göre, 8 ay sonrasında görülen düşüş istatistiksel olarak anlamlı bulundu (p0.05). Tüm histolojik kesitlerde yeni kemik oluşumu saptanırken, Grup 2'de elde edilen kemikleşmenin Grup 1'den daha yoğun olduğu görüldü. Kesitlerin histomorfometrik değerlendirmesinde yeni oluşan kemik, Grup 1 ve 2'de sırasıyla %29.4 ve %36.6, rezidüel greft partikülleri ise %14.4 ve %14 olarak hesaplandı. Fibröz doku oranı ise sırasıyla %56 ve %49.2 olarak ölçüldü. Grupların yeni kemik oluşumu yüzde ortalamaları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark görülmedi (p>0.05).Bu çalışmadan elde edilen bulgular, her iki çalışma grubunda 8 aylık iyileşme süresinin kemik oluşumu için yeterli olduğunu, ancak gruplar arasında anlamlı bir farklılığın bulunmadığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of the this study was to evaluate the histologic and histomorphometric results of Autogenous bone (AB)+collagenated xenograft with a ratio of 1:3 and collagenated xenograft alone in bilateral sinus augmentation in patients with bilateral posterior maxillar atrophy.Six patients (4 male, 2 female) with a mean age of 55.00±10.95 and with maximum 5 mm residual alveolar bone height were participated in this study. Following lateral wall osteotomy, maxillary sinuses were augmented bilaterally with collagenated xenograft (Group 1) or AB+collagenated xenograft (Group 2). After grafting, a resorbable collagen membrane (CM) was used to cover the lateral bony window on both sides. Cone Beam Computerized Tomography (CBCT) was used before the sinus augmentations to evaluate residual alveolar bone height, immediately and 8 months after the sinus augmentations to evaluate the height of the available graft. During the implantation bone biopsies were obtained from the grafted areas and histological analysis was performed.No post-operative complications were observed during the healing period. In CBCT analysis performed before the sinus augmentations revealed a mean residual alveolar bone height of 4.14±2.99 mm in Group 1 and 3.24±1.66 mm in Group 2. Immediately after the sinus augmentations average graft heights were 11.91±5.40 mm and 11.35±3.45 mm, 8 months after the sinus augmentations these values were 9.31±4.54 mm and 10.39±3.70 mm in Group 1 and Group 2, respectively. In intergroup analysis, the increase of the mean value immediately after the augmentation and the decrease of the mean value 8 months after the augmentation were found statistically significant in both groups (p0.05). Histologic examinations showed new bone formation in all specimens, but bone formation was more dense in Group 2 compared the Group 1. Histomorphometry showed that newly formed bone %29.4 and %36.6 in Group 1 and 2, respectively. Residual graft particles were %14.4 in Group 1 and %14 in Group 2. Fibrous tissue rate %56 and %49.2 in Group 1 and Group 2, respectively. But no statistically significant difference was found between the groups based on the mean percentage of new bone formation (p>0.05).Within the limits of the study the results showed that 8 months of graft healing time is enough for bone formation in both treatment groups. However no significant difference was found between the groups.