Klorheksidin jelin farklı implant sistemlerinde abutment vidası üzerine etkilerinin karşılaştırmalı olarak incelenmesi
The effect of chlorhexidine gel on removal torque values of different dental implant systems
  1. Tez No: 342032
  2. Yazar: KEREM ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ENDER KAZAZOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
mplant tedavisi gelişen teknolojisi sayesınde tek diş eksikliklerinde, pariyel ve total dişsizlik vakalarında sıklıkla ve başarı ile kullanılan vazgeçilmez bir tedavi seçeneğidir. İmplant tedavisi tüm bu avantajlarına rağmen mekanik ve biyolojik komplikasyonlarınedeniyle klinisyenleri sıkıntıya sokan durumlar oluşturmaktadır. Bu mekanik ve biyolojik komplikasyonlar içersinde en sık karşılaşılan komplikasyonlar vida gevşemesi ve kronik peri-implanitistir. Bu çalışmanın amacı implant abutment birleşimine lubrikant bir ajan olan klorheksidin jel uygulamasının abutment vidalarının geri sökülme tork değerleri üzerine biyolojik açıdan olduğu gibi mekanik bir katkısının da olup olmadığı incelemektir. Toplamda 24 adet yeni implant, abutment ve vidaları(Astra, Zimmer, Straumann Bone Level, Straumann Standart Plus) akrilik rezin içine gömüldükten sonra kuru ve klorheksidin uygulanacak iki gruba ayrıldı. Klorheksidin grubunda implant abutment vidasının arasındaki yivlere klorheksidin jel uygulanırken, kuru grupta herhangi bir ajan uygulanmayarak tüm abutmentlar dijital tork ölçer aleti ile firmaların önerdiği tork değerlerinde sıkılıp 5 dakika bekletildikten sonra söküldü. Bu işlem her implant için 15 kez tekrarlandı. Deneyin ikinci kısmında ise her iki grup termosiklus uygulamasından sonra elde edilen geri sökülme tork değerleri kaydedildi.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Ozdemir K. The Effect of Chlorhexidine Gel on Removal Torque Values of Different Dental Implant Systems. Yeditepe University Health Sciences Institute, PhD Thesis in Prosthetic Dentistry, İstanbul, 2012. Osseointegrated implants is a good represent now on acceptable treatment modality for complete or edentulous patients. Despite the recognized success, mechanical and biological failures associated with implant restorations represent a challenge to clinicians. Among the types of mechanical and biological failures abutment screw loosing and periimplantitis is still the most frequently reported complications. The aim of this study was to verify whether screw abutment lubrication with chlorhexidine gel can generate higher preload values compared to non-lubricated screws and determine if chlorhexidine has any extra mechanical advantage with it's biological advantage. Total of 24 new implants and abutments from (Astra, Zimmer, Straumann Bone Level, Straumann Standart Plus) each system were mounted in acrylic resin and the abutments were distrubuted in dry and chlorhexidine groups. In the chlorhexidine group the inner threads were filled with chlorhexidine gel. All abutments were fastaned with digital torque screw driver (DID-4) to their manifacturers recomended torque values and then detorqued after 5 minutes for 15 times. Thermocycling was performed for all implant systems both for dry and chlorhexidine groups for 1000 cycle.