Farklı açılarla uygulanmış konik tek tip yivli ve çift tip yivli ortodontik mini implantların primer stabilitelerinin değerlendirilmesi
Primary stability evaluation of mono and dual-thread miniscrews in different insertion angles
  1. Tez No: 342035
  2. Yazar: KAĞAN LOSTUVALI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DERYA ÇAKAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu çalışmanın amacı, in vitro ortamda, farklı açılar ile yerleştirilmiş konik çift tip yivli minividalar ile tek tip yivli minividaların primer stabilitelerini, değerlendirmektir.Çalışmamızda 30 adet, 1,6 mm çapında, 8,0 mm uzunluğunda tek tip yivli, yine aynı boyutlarda 30 adet çift tip yivli olmak üzere toplam 60 adet `'Self-drilling'' özelliğine sahip minivida kullanılmıştır. Uygulama, sığır kalça kemiğinden elde edilen kemik bloklar üzerinde yapılmıştır. Yiv tasarımı ve uygulama açısına göre minividalar 4 farklı grupa dağıtılmıştır. Birinci grupta 15 adet tek tip yivli minivida kemik yüzeyine 90° açıyla, ikinci grupta 15 adet tek tip yivli minivida kemik yüzeyine 60° açıyla, üçüncü grupta 15 adet çift tip yivli minivida kemik yüzeyine 90° açıyla, dördüncü grupta 15 adet çift tip yivli minivida kemik yüzeyine 60° açıyla uygulanmıştır. Tüm minividaların implant stabilite katsayı (ISK) değerleri rezonans frekans analizi (RFA) kullanılarak ölçülmüş ve istatistiksel olarak değerlendirilmiştir.Gruplar karşılaştırıldığında, tek tip yivli minividaların 90° ve 60° açıyla uygulanmaları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark görülmemiştir (p>0,05).
Özet (Çeviri)
The aim of this in-vitro study is, to evaluate the primary stability of tapered mono and dual-thread miniscrews inserted with different angles.In this study 60 self-drilling miniscrews with a diameter of 1,6 mm and a length of 8,0 mm were used. Of these 60 miniscrews, 30 were mono-thread and the remaining 30 were dual-thread miniscrews. These miniscrews were applied to bone blocks prepared from ilium of bovine. There are four groups of miniscrews according to thread designs and insertion angles. The first group consists of 15 mono-thread miniscrews which were inserted with an angle of 90° to the bone surface, the second group consists of 15 mono-thread miniscrews which were inserted with an angle of 60° to the bone surface, the third group consists of 15 dual-thread miniscrews which were inserted with an angle of 90° to the bone surface and finally the fourth group consists of 15 dual-thread miniscrews were inserted with an angle of 60° to the bone surface.