Watson'ın insan bakım kuramına temellendirilmiş hemşirelik bakımının infertilite tedavisi gören kadınların, anksiyete, baş etme ve infertilite etkilenme durumlarına etkisi
Effects of nursing care based on Watson' theory of human caring on the infertility treatment women' distress, anxiety and coping styles
- Tez No: 342044
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜLYA OKUMUŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Doğum ve Kadın Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 165
Özet
Amaç: Watson'ın İnsan Bakım Kuramına temellendirilmiş hemşirelik bakımının infertilite tedavisi gören kadınların tedavi sürecinde ve tedavinin başarısızlıkla sonuçlandığı infertil kadınlarda, anksiyete, stresle baş etme ve infertilite etkilenme durumlarına etkisini incelemektir.Yöntem: Deneysel, ön test-son test düzeni kullanılarak yapılan, prospektif, tek körlü, randomize kontrollü bir çalışmadır. Özel bir hastanenin tüp bebek merkezinde yürütülmüştür. Girişim grubuna, Watson'ın İnsan Bakım Kuramına temellendirilmiş hemşirelik bakımı uygulanmıştır. Girişim grubunda 45, kontrol grubunda 41 olmak üzere toplam 86 kadın araştırmaya alınmıştır. Bu grubun içinden girişim grubundan 32, kontrol grubundan 36 kişinin tedavisi başarısızlıkla sonuçlanmıştır. Veriler kişisel bilgi formu, İnfertilite Etkilenme Ölçeği, Spielberger'in Durumluk ve Sürekli Anksiyete Ölçeği, Stresle Başa Çıkma Tarzları Ölçeği, Watson İyileştirme Süreçlerine Göre Hasta Memnuniyeti Değerlendirme Formu kullanılarak toplanmıştır. Verilerin analizi t- testi, ki-kare, tekrarlı ölçümlerde varyans analizi ile yapılmıştır.Bulgular: Girişimin grubunun kontrol grubuna göre, infertilite tedavi sürecindeki kadınların anksiyete, infertilite etkilenme durumlarında istatistiksel olarak anlamlı bir azalış ve stresle baş etmelerinde istatistiksel olarak anlamlı bir artış saptanmıştır. Bu gruptaki kadınların içinden girişim grubundaki infertilite tedavisi başarısızlıkla sonuçlanan kadınların da, kontrol grubuna göre, anksiyete, infertilite etkilenme durumlarında azalış ve stresle baş etmelerinde istatistiksel olarak anlamlı bir artış saptanmıştır.Sonuç: Watson'ın İnsan Bakım Kuramına temellendirilmiş hemşirelik bakımının infertilite tedavi sürecinde ve tedavi başarısızlıkla sonuçlandığında kadınların, anksiyete, infertilite etkilenmelerinde azalma ve etkili stresle baş etme yöntemlerini kullanmalarında artış saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: Evaluate the effectiveness of the nursing care program based on Watson? Theory of Human Caring on Caring on the anxiety, coping and distress women during the treatment process and when the treatment fails.Method: This research employed a experimental, randomized controlled study, pretest-posttest design with repeated measures. This study carried out in a private hospital IVF center. Nursing care based on Watson?s Theory of Human Caring was applied to the intervention group. The number of infertile women receiving treatment was 86 in total, 45 in the intervention group and 41 in the control group. Follow-ups of 32 infertile women from intervention group and 36 infertile women from control group continued for another one month. Data were collected through Personal Information Form, Dıstress Scale, Spielberger?s State/Trait Anxiety Inventory, Ways of Coping Questionnaire and Watson Caritas Patient Score. The analysis of data was conducted using t-test, chi-square and repeated measures analysis of varianceFindings: Statistically significant decrease were detected between anxiety, distress and statistically significant increase of coping style of women under going infertility treatment in the intervention than control groups. Likewise, statistically significant decrease were determined between anxiety, distress and statistically significant increase of coping style of women whose infertility treatments failed in the intervention than control groups.Conclusion: It was determined that nursing care based on Watson?s Theory of Human Caring led to decrease in the anxiety, distress and increase in the positive coping style of women during the infertility treatment and when the treatment failed.