Ülseratif kolitli hastalarda gözlenen inflamasyonda Srage'nin olası antiinflamatuvar rolünün aydınlatılması
Elucidating antiinflammatory role of srage in inflammatory status of inflammatory bowel disease patients
- Tez No: 342061
- Danışmanlar: PROF. DR. HALİL RESMİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Ülseratif Kolit (ÜK) ve Crohn Hastalığı (CH) gibi etyolojisi tam olarak açıklanamamış bir grup hastalıktan oluşan İnflamatuvar Bağırsak Hastalıkları (İBH) ayırıcı tanısının yapılabilmesi, tedavisinin düzenlenmesi ve prognozunun takibi için çoğu zaman endoskopi gibi girişimsel yöntemlere gereksinim duyulmaktadır. Bu nedenle kolay saptanabilecek yeni biyolojik belirteçlere gereksinim vardır. İBH mekanizmasında, bir multiligand reseptör olan `ileri glikasyon son ürünleri reseptörü? (RAGE) ve onun çözünür formu `sRAGE?nin adı geçmektedir. sRAGE ve onun ligandlarından biri olan kalprotektin, intestinal mukozada eksprese edilerek hem bağırsak lümenine hem de dolaşıma salınmaktadır. Bu proteinlerin serum ve mukozadaki değişimini aydınlatmak için ÜK?li hastalar çalışmaya alınmıştır. sRAGE, hem inflamatuvar hem de non-inflamatuvar mukozada Western blot tekniği kullanılarak; serum sRAGE ve kalprotektin de `Enzyme-linked immunosorbent assay? (ELISA) yöntemiyle ölçülmüştür. Kolonoskopi yapılan hastalar Montreal sınıflamasına göre alt gruplara ayrılmış, serum belirteçleri ve mukozal sRAGE düzeyleri açısından gruplar arasında anlamlı fark saptanmamıştır. Ayrıca ÜK?li hastaların inflame ve non-inflame mukozaları arasında da fark bulunmamıştır. ÜK?li hastaların kolonoskopi yardımıyla iyi tanımlanmış alt grubunda serum sRAGE ve kalprotektin anlamlı düşük bulunmuştur. Bu çalışma, sınırlı sayıda hastayla yapılmıştır ve inflamatuvar belirteçler arasındaki ilişkiyi aydınlatmakta yetersiz kalmaktadır. Bu belirteçlerin düzeyleri arasındaki ilişkinin araştırılacağı daha ileri çalışmaların yapılması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Ulcerative Colitis (UC) and Crohn Disease are classified as Inflammatory Bowel Diseases (IBD) and their etiology is not fully elucidated. Since the diagnosis and therapy of IBD require the use of invasive methods such as endoscopy, a new biological marker which can easily be determined is needed. A multiligand receptor called Receptor of Advanced Glycation End Products (RAGE) and its soluble form (sRAGE) are involved in the mechanism of IBD. sRAGE and one of its ligands, calprotectin, are expressed in intestinal mucosa and secreted both to the bowel lumen and the blood circulation. Patients with UC were subjected to this study in order to clarify the alteration of those proteins in the bowel mucosa and the serum. sRAGE was measured with Western blotting both in the inflammatory and the non-inflammatory bowel mucosa samples, and the serum sRAGE and calprotectin levels were measured with Enzyme-linked immunosorbent assay (ELISA). The UC patients that had colonoscopy were divided into subgroups according to the Montreal classification and no statistical difference was found between the serum and mucosal samples of subgroups. We also couldn?t find any statistical difference between the inflammed and the non-inflammed bowel mucosa samples of the UC patients. However, both sRAGE and calprotectin serum levels were significantly lower at the subgroup of UC which was well defined by endoscopy. This study was carried out with limited number of samples and is not sufficient enough to elucidate the interactions between the iflammatory markers and IBD. Further investigations with greater number of samples should be carried out.