Metil palmitatın deneysel astım tedavisindeki yeri
The effect of methyl palmitate on treatment of experimental asthma
  1. Tez No: 342068
  2. Yazar: CAN TEMİZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ATİLA AKKOÇLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
Amaç: BALB/c farelerde oluşturulmuş kronik astım modelinde metil palmitat molekülünün antiinflamatuar ve antioksidan etkisinin gösterilmesi amaçlanmıştır. Metot: Yirmisekiz adet BALB/c fare dört gruba ayrıldı. : I; II; III; ve kontrol grubu. Tüm gruplar kontrol grubu hariç ovalbumin ile sensitize edilmiş ve sonrasında nenülizasyon işlemi ile astım oluşturulmuştur. Grup I astım oluşturulmuş fareler salin ile; Group II dexamethasone 1mg/kg; Group III MP 300 mikrogram/kg; intraperitoneal olarak son ay haftada 3 kez tedavi edilmiştir. Hayvanlar son ilaç uygulamasından 24 saat sonra sakrifiye edilmiştir. Histolojik havayolu bulguları mikroskopik inceleme ile değerlendirilmiştir. Bulgular: MP ile tedavi edilen astımlı farelerdeki histolojik parametreler grup I ile karşılaştırıldığında anlamlı olarak düzelme izlenmiştir. Grup III ile Grup II karşılaştırıldığında tüm histolojik parametreler benzer olarak izlenmiş, aralarında istatiksel fark saptanmamıştır. Sonuç: MP?ın kronik astım oluşturulan farelerdeki histolojik bulguları düzelttiği izlenmiştir. Ancak MP tedavide kullanılması ve etkinliğinin daha iyi gösterilmesi için ileri çalışmalar yapılması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Objectıve: It was aimed to determine the beneficial effects of methyl palmitate (MP) which were demonstrated to have antioxidant and anti-inflammatory effects on murine model of chronic asthma. Methods: Twenty-eight BALB/c mice were divided into four groups: I; II; III; and control group. All groups except control group were sensitised and challenged with ovalbumin. Mice with experimentally induced asthma in Group I received saline; Group II dexamethasone 1mg/kg; Group III MP 300 mikrogram/kg; intraperitoneally three times per week in the last four weeks of the challenge period. Animals were sacrificed 24h after the last administration of study drugs. Histological findings of airways were evaluated by light microscopic examination Results: Results: All histological parameters of asthma in the group treated with MP (Group III) were significantly ameliorated when compared with the group treated with saline (Group I). All histological parameters were similar between the group treated with MP (Group III) and the group treated with dexamethasone (Group II). Conclusıons: We found that MP ameliorated histological changes of chronic murine model of asthma. Further studies are needed to evaluate the efficacy of MP in the treatment of asthma.