Farklı miktarda retinil palmitat ile zenginleştirilmiş ayçiçek yağının farklı depo koşullarında oksidatif stabilitesinin ve kalite parametrelerinin değerlendirilmesi
Evaluation of oxidative stability and quality parameters of sunflower oil fortified with varied levels of retinyl palmitate under diverse storage conditions
  1. Tez No: 838996
  2. Yazar: GÜLSÜM ŞAHİN BODUR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALEV KESER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bitkisel yağların A vitamini formları ile zenginleştirilmesi, dünya genelinde A vitamini eksikliği prevalansının azaltılmasında son derece etkilidir. Bir antioksidan öge olan A vitamini, aynı zamanda yağları oksidasyona karşı korumakta ve yağın kalitesini artırabilmektedir. Bu çalışmanın amacı, ayçiçek yağının farklı miktarlarda retinil palmitat ile zenginleştirilmesinin, yağın oksidatif stabilitesi ve kalite parametreleri üzerine etkisinin değerlendirilmesidir. Bu kapsamda beş farklı retinil palmitat grubu (kontrol, 15 mcg/g, 30 mcg/g, 60 mcg/g, 90 mcg/g) oluşturulmuştur. Ayçiçek yağları 26-32 oC sıcaklıkta farklı koşullarda (aydınlık/karanlık ortam; şeffaf/kahverengi cam şişe) 6 ay boyunca depo edilmiştir. Depolama öncesi ayçiçek yağlarında Ransimat analizi yapılmış, depolanan örneklerde ise ayda bir kez retinil palmitat düzeyi, peroksit değeri, konjuge dien, konjuge trien, serbest asitlik ve fotometrik renk analizleri uygulanmıştır. Çalışmada, Ransimat açısından gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık saptanmamıştır (p>0,05) (en düşük 5,83±0,14 saat, en yüksek 6,47±0,14 saat).
Özet (Çeviri)
Fortificated vegetable oils with forms of vitamin A is highly effective in reducing the prevalence of vitamin A deficiency worldwide. Vitamin A, an antioxidant, also protects the oil from oxidation and can enhance oil's quality. Therefore,this study aims to evaluate the effect of fortifited sunflower oil with varying amounts of retinyl palmitate on the oil's oxidative stability and quality parameters. In this context, five different groups with varying levels of retinyl palmitate (control, 15 mcg/g, 30 mcg/g, 60 mcg/g, 90 mcg/g) were created. Sunflower oil were stored at 26-32 oC under varying conditions (light/dark; transparent/brown glass bottle) for 6 months. Rancimat analysis was performed on sunflower oils before storage, and retinyl palmitate level, peroxide value, conjugated diene, conjugated triene, free acidity and photometric color analyzes were performed on the stored samples once a month. The results showed no statistically significant difference was found between the groups in terms of Rancimat (p>0,05) (lowest 5,83±0,14 hours, highest 6,47±0,14 hours).