Parkinson hastalığında nöronal-lipit profili değişimi
  1. Tez No: 565012
  2. Yazar: ELİF KADIOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET TARIK BAYKAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Acıbadem Mehmet Ali Aydınlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya ve Moleküler Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Parkinson hastalığı, dopaminerjik nöronların dramatik kaybı ile karakterize nörodejeneratif bir hastalıktır. Parkinson hastalığının tremor ve hareket bozuklukları gibi ana belirtileri, substantia nigra pars compacta'daki dopaminerjik nöronların dejenerasyonunun sonucudur. Parkinson hastalığı nöropatolojisinin altında yatan yaygın kabul gören alt hücresel faktör, toplanmış -sinüklein karakteristik eklemeleri olan Lewy cisimlerinin varlığıdır. Bu küçük çözünür protein, fosfolipit zarları ve serbest yağ asitleri ile bir dizi etkileşimde rol oynadığı gösterilmiştir. Beyin lipidlerinin a-sinüklein ile etkileşimi, Parkinson hastalığının patogenezinde önemli bir rol oynayabilir. Bu amaçla daha önce denenmemiş olan parkin-Q311X transgenik suş 1,3,6 ve 12 aylık deneklerin beyin bölgesinin korteks ve cerebellum bölgelerinde ki yağ asit profili incelenmiştir. Davranış testlerinde park farelerin kontrol plm farelerine göre hareket ve koordinasyon becerilerinde düşüşler görülmüştür. Her örnekten (n=3) lipid ekstrasiyonu yapılarak kullanılan Supelco 37 FAME mix standardıyla karşılaştırma sonucunda yağ asit profillerine yağ asitlerinin metil esterlerine dönüştürülerek belirlenmiştir. Tüm analizler yağ asidi deneylerinde sıkça kullanılan GC-FID cihazıyla yapılmıştır. Çalışma sonucunda 1 aylık farelerde çok önemli değişimler olmamasına rağmen 3, 6 ve 12 aylık farelerin yağ asit profilinde önemli değişimler görülmüştür. Özellikle cis-10 heptadekenoik ve cis-10 pentdekenoik asit değişimlerinde de kontrole göre önemli farklılıklar görülmüştür. Kontrole göre transgenik deneklerde bu yağ asitlerinin seviyesinde azalma görülmektedir. Ayrıca anti-enflamatuar etkisi olduğu bilinen metil palmitatın kontrole göre oldukça düşük seviyelerde olduğu görülmüştür. Metil palmitoleatenin sitoprotektif etkisiyle park farelerde büyük bir ivme gösterdiği görülmüştür. Parkinson farelerde enflamatuar sürecinde belli moleküller tarafından bu inhibisyonun engellendiği söylenebilir. Parkinson hastalığının transgenik farelerde belirtilerinin 24üncü ayda başladığı göz önüne alınırsa bu çalışmamız Parkinson hastalığında erken evrelerde teşhisin konulabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Parkinson's disease is a neurodegenerative disease characterized by dramatic loss of dopaminergic neurons. The main indication of Parkinson's disease, such as tremor and movement disorders, is the result of degeneration of dopaminergic neurons in the substantia nigra pars compacta. The commonly accepted subcellular factor underlying Parkinson's disease neuropathology is the presence of Lewy bodies, which are aggregated -synuclein characteristic joints. This small soluble protein has been shown to play a role in a number of interactions with phospholipid membranes and free fatty acids. Interaction of brain lipids with -synuclein may play an important role in the pathogenesis of Parkinson's disease. For this purpose, the fatty acid profile of the cortex and cerebellum regions of the brain region of parkin-Q311X transgenic strain 1, 3, 6 and 12 months old subjects, which had not been previously tested, was examined. Behavioral tests showed that park mice had decreased movement and coordination skills compared to control mice. The Supelco 37 FAME mix standard used for lipid extractions from each sample (n = 3) was determined by converting fatty acids to methyl esters into fatty acid profiles as a result of the comparison. All assays were performed with the GC-FID instrument commonly used in fatty acid assays. The study showed significant changes in the fatty acid profile of the 3, 6 and 12 month old mice, although there were no significant changes in the 1 month old mice. Significant differences were also observed in cis-10 heptadecenoic acid and cis-10 pentdenoenoic acid changes compared to the control. There is a decrease in the levels of these fatty acids in transgenic subjects compared to controls. In addition, methyl palmitate, known to be anti-inflammatory effect, has been found to be at a significantly lower level than the control. The cytoprotective effect of methyl palmitoleate has shown a great acceleration in park mice. It can be said that this inhibition is inhibited by certain molecules in the inflammatory process in Parkinson's mice. Given that symptoms of Parkinson's disease in transgenic mice begin at the 24th month, our study suggests that early diagnosis of Parkinson's disease can be made.