Mikroporasyon ve retinol palmitat uygulamasının yanık hasarı üzerine olan etkilerinin sıçan modelinde araştırılması
Investigating the healing effects of microneedling and topical retinol palmitate on burn wounds in a rat model
  1. Tez No: 394204
  2. Yazar: SERVET ELÇİN ALPAT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERDAR MEHMET GÜLTAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Plastic and Reconstructive Surgery
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Amaç: Gelişen resüsitasyon ve yara bakım yöntemleri sayesinde hastanın sistemik, fiziksel ve psikolojik durumunda olumlu sonuçlara ulaşılsa da yanık, yüksek morbidite ve mortaliteyle seyreden dinamik bir süreç olmayı sürdürmektedir. Yanık derinliği ve yüzey alanı ilk 48 saatte artmaktadır. Ciddi sekellerle sonuçlanabilen bu durumu önlemek için yeni stratejiler araştırılmaktadır. Mikroporasyon ve retinol palmitatın epitel üzerindeki rejeneratif etkileri bilinmektedir. Bu çalışmada, her iki yöntemin yanık iyileşmesi üzerine olan etkilerinin makroskopik ve histolojik olarak incelenmesi, staz zonu sağkalımındaki yerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Yöntem: 24 adet erkek Wistar albino sıçan, her bir grupta 6 hayvan olacak şekilde randomize edilip kontrol grubu, sadece mikroporasyon uygulanan grup (Dr), mikroporasyon ve topikal RP uygulamasının kombine edildiği grup (Dr+VitA) ve de sadece topikal RP uygulanan grup (VitA) olacak şekilde 4 gruba ayrıldı. Uygun anestezik uygulama sonrasında ısıtılmış metal tarak sıçanların dorsal derisinde 20 saniye temas ettirilip tam kat yanık ve staz zonları oluşturuldu. Yanık oluşturulduktan 30 dakika sonra deney gruplarına uygun şekilde sırasıyla mikroporasyon, sadece topikal RP, mikroporasyon ve eş zamanlı topikal RP uygulandı. Mikroporasyon sadece 1 kere uygulandı, RP uygulamasına 28 gün boyunca devam edildi. Denekler 28 gün boyunca yaşatılıp yanık alanları gözlendi. 28. gün yanık alanları fotoğraflanıp histolojik inceleme için eksizyonel biyopsiler alındı. Deney protokolünün sona ermesiyle sıçanlar yüksek doz anestezik madde infiltrasyonuyla sakrifiye edildi. Alınan örneklerde ışık mikroskobu altında H-E, MT, PAS, VVG ve Antikollajen tip 1-3 İHK boyamalar yapılıp epitelizasyon kalınlığı, kollajen sentezi, polimorfonükleer lökosit yoğunluğu, anjiyogenez saptandı. Bulgular: 28.
Özet (Çeviri)
Purpose: Despite advances in burn management, the mortality and morbidity rate of such injuries continues to be high. Burn trauma may lead to debilitating severe sequelae which is proportional to the severity of the tissue loss. The size and depth of the burn wound generally increase during the first 48 hours. This study targets to investigate new preventive measures for such secondary aggrevations knowing that microneedling and vitamin A both have regenerative properties on skin. Methods: 24 male Wistar albino rats were assigned into 4 randomized groups containing 6 rats within. The groups were named as control, microneedling only (Dr), microneedling plus topical retinol palmitate (Dr+VitA) and retinol palmitane only (VitA). After intraperitoneal anesthesia induction, the comb burn model was used to create the burn wound on rat dorsal skin. 30 minutes afterwards, the latter 3 groups received microneedling, retinol palmitate plus microneedling and retinol palmitate (RP), respectively. Microneedling was applied for once and topical RP application was continued all along the study period. The burn progression was monitored for 28 days and on the last day of the experiment burn wounds were photographed for wound area measurement and biopsied for histological investigation. After then, tissue samples were taken into analysis via H-E, MT, PAS, VVG and anticollagen type 1 and 3 immunohistochemical staining and analyzed for reepithelization thickness, neoangiogenesis, polymorphonuclear leukocyte (PMNL) infiltration and collagen synthesis and configuration.