Birinci basamağa başvuran hastalarda tamamlayıcı-alternatif tedavi (TAT) kullanımı ve nedenleri
Utilization reasons of complementary-alternative medicine (CAM) on patients in primary care settings
- Tez No: 342096
- Danışmanlar: DOÇ. DR. VİLDAN MEVSİM, ÖĞR. GÖR. EDİZ YILDIRIM
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Amaç: Birinci Basamağa başvuran hastalarda tamamlayıcı-alternatif tedavi(TAT) kullanım nedenlerini ve yaygınlığını saptamak amaçlanmıştır. Yöntem: Kesitsel analitik olarak yürütülen çalışma İzmir ili 11 merkez ilçe evreninden küme örneklem yönetimiyle seçilmiş 30 Aile Sağlığı Merkezine başvuran 462 katılımcı ile tamamlanmıştır. Araştırmada kullanılacak soru formu odak grup görüşmeleri ve literatür araştırması sonuçlarına göre oluşturulmuştur. TAT yöntemlerinin kullanımı ile ilgili oluşturulan anket, hastanın sosyodemografik verilerini, kronik hastalık durumunu, TAT kullanma nedenlerini, doktoruyla TAT yöntemi kullanımını konuşma durumunu, TAT nasıl elde ettiğini belirlemeye yönelik sorular içermekteydi. Veriler ASM?lerde yüz yüze görüşme yöntemi ile toplanmış ve SPSS 15.0 programı kullanılarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of our study is to determine prevalance and reasons of complementary-alternative medicine (CAM) utilization on patients in primary care settings. Methods: As being conducted as a cross-sectional analytic study, our study was completed on 462 participants who applied to 30 Family Care Centers which were selected by cluster sampling method among 11 central administrative districts of Izmir province. Inquiry form that would be used within the study was created in consequence of focus group conversations and literature review. Inquiry prepared about utilization of CAM methods was consisted of sociodemographic data, chronic disease status, CAM utilization reasons, patient?s conversation about CAM method utilization with his/her doctor and by which means he/she reached CAM therapy methods. Data were collected within Family Care Centers by face ?to- face conversation method and were assessed by SPSS program version 15.0.