Migren tanısı ile izlenmekte olan olgularımızın yaşam kalitelerinin pedMIDAS skoru kullanarak değerlendirilmesi
Evalution of the quality of life of the patients with migraine by using pedMIDAS score
- Tez No: 342108
- Danışmanlar: PROF. SEMRA HIZ
- Tez Türü: Tıpta Yan Dal Uzmanlık
- Konular: Nöroloji, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Neurology, Child Health and Diseases
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk Nörolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, migren tanısı ile izlenmekte olan olgularımızın yaşam kalitelerinin ve uygulanan profilaktik tedavi etkinliklerinin PedMIDAS skoru kullanılarak değerlendirilmesidir.Gereç ve yöntem: Eylül 2010 - Mart 2012 tarihleri arasında Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Nörolojisi Bilim Dalına tekrarlayan başağrısı yakınması nedeniyle başvuran ve çalışmaya katılmayı kabul eden 6-17 yaş arasındaki hastalar için çalışma anketi dolduruldu. IHS 2004 kriterlerine göre olgular alt gruplara ayrıldı. Migren tanısı alan hastalar takip ve tedaviye alındı ve en az 6 ay boyunca izlendi. PedMIDAS anketi 0, 3, 6. aylarda olmak üzere hastalara toplam üç kez uygulandı.Bulgular: Yaşları ortalama 12,01±3,34 yıl olan 106'sı (% 62) kız, 65'i (%38) erkek toplam 171 olgu çalışmaya alındı. Başağrısı ile başvuran olguların 149'unun (%71,35) birincil başağrısı olduğu ve aurasız migren başağrısının (%41,5) en sık saptanan primer başağrısı nedeni olduğu belirlendi. Son üç aylık dönemdeki tam gün okul kaybı aurasız migren başağrısı olan olgularda ortalama 1,24±1,73 gün, auralı migreni bulunan olgularda 3,25±6,29 gün, gerilim tipi başağrısı ile izlenen olgularda ortalama 0,94±2,13 gün saptandı. Auralı migreni bulunan olguların başağrısı ile ilişkili olarak tam gün okul kaybının, aurasız migren ve gerilim tipi başağrısı bulunanlara göre anlamlı olarak yüksek olduğu saptandı (p=0.03, p=0.02). Auralı ve aurasız migreni bulunan olguların başvuru PedMIDAS skorunun gerilim başağrısı bulunan olgulara göre anlamlı olarak yüksek olduğu belirlendi. Profilaktik tedavi alan migrenli olguların 0-3.ay, 0-6.ay ve 3-6.ay PedMIDAS skorlarındaki değişim profilaktik tedavi almayan olgulara göre anlamlı olarak yüksek saptandı. Başvuru(0.) ile 3. ay PedMIDAS skorları arasındaki fark topiramat grubunda ortalama 21,11±14,68, flunarizin grubunda 9,00±9,30, propranolol grubunda 26,80±11,89 saptandı. Topiramat ile propranolol grubunun 0 ile 3.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to evaluate the quality of life our patients diagnosed as migraine and efficacy of prophylactic treatments by using PedMIDAS score.Materials and methods: Between September 2010-March 2012, patients aged between 6-17 years who admitted to Pediatric Neurology Unit of Dokuz Eylül University Hospital with the complaints of recurrent headache and who accepted to participate in this study were enrolled. Patients were grouped according to IHS 2004 criteria. Patients who were diagnosed as migraine were started therapy and followed-up at least 6 months. PedMIDAS questionnaire were applied at 0, 3 and 6th months.Results: A total of 171 patients [106 female (62 %) and 65 male (38 %)] whose mean age was 12.01 ± 3.34 years were enrolled in the study. Among the patients admitted with headache, 149 (71.35 %) of them had primary headache. The most common (41.5 %) form of primary headache was ?migraine without aura?. The mean missed school days at the last 3 months were 1.24±1.73 days in patients with migrain without aura, 3.25 ± 6.29 days in patients with migrain with aura and 0.94 ± 2.13 days in patients with tension-type headache. The missed school days related to headache was significantly higher in patients with migraine with aura than patients with migraine without aura and tension-type headcahe (p=0.03 and p=0.02, respectively). The mean PedMIDAS score of the patients with migraine without aura and patients with migraine with aura on admission (0th month) was significantly higher when compared to tension-type headache. The changes between PedMIDAS scores of 0-3 month, 0-6 month ve 3-6 month of patients who were given prophylactic therapy were significantly higher than the patients who did not receive any therapy. The changes between PedMIDAS scores of 0-3 months were 21.11 ± 14.68 days in topiramate group, 9.00 ± 9.30 days in flunarizine group and 26.80 ± 11.89 days in propranolol group.