Migrenli kadınlarda kas iskelet sistemi ve fonksiyonelliğin değerlendirilmesi
Evaluation of musculuskeletal system and functionality in women with migraine
- Tez No: 406721
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA MUTLUAY, DOÇ. DR. HANEFİ ÖZBEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Migrenli Kadınlarda Kas İskelet Sistemi ve Fonksiyonelliğin Değerlendirilmesi Amaç: Migren ağrısının tekrarlayıcı olması ve ağrıya eşlik eden klinik özellikleri, bireyleri fiziksel, fonksiyonel ve psikososyal yönlerden kısıtlamakta, yaşam kalitesini düşürmektedir. Baş ağrısı ve kas iskelet problemleri arasında pozitif ilişki olduğunu gösteren az sayıda klinik çalışma bulunmaktadır. Ancak bu çalışmalarda migrenin etkisi tüm yönleriyle incelenmemiştir. Çalışmamızın amacı, migrenli kadınlarda kas iskelet sistemini kapsamlı olarak değerlendirmek ve migren ağrısının fonksiyonellik ile yaşam kalitesi üzerine etkisini araştırmaktır. Materyal ve Metod: Çalışmaya migren tanısı ile takip edilen 50 kadın gönüllü dahil edildi. Olgulardan demografik ve klinik bilgileri alınarak, kas iskelet sistemi detaylı olarak değerlendirildi. Fonksiyonellik MİDAS formu, yaşam kalitesi SF-36 formu, depresyon düzeyi BDÖ, uyku kalitesi ise PUKİ ölçeği ile değerlendirildi. Bulgular: Olgularımızda tetik noktalar, yansıyan ağrı ve gergin bant tespit edildi, en düşük ağrı eşiği boyun kaslarında ölçülerek olguların en fazla boyun ve omuz ağrısından yakındıkları kaydedildi. Olguların çoğunda fonksiyonellik düzeyi ve yaşam kalitesinin düşük, depresyon riskinin yüksek ve uyku kalitesinin kötü olduğu saptandı. Eklem hareket açıklığının popülasyon referans değerlerinden anlamlı bir şekilde farklı olduğu gözlendi (p < 0.05).
Özet (Çeviri)
Evaluation Of Musculuskeletal System And Functionality In Women With Migraine Purpose: Migraine is a recurrent pain and pain associated clinical characteristics limit the individuals physically, functionally and psychosocially and reduce their quality of life. There are few clinical studies show that there is a positive relationship between headache and musculoskeletal problems. But these studies didn't examine all aspects of migraine's effects. The aim of our study evaluate the musculoskeletal system comprehensively in women with migraine and impact of migraine pain on functionality and quality of life. Material and Method: 50 female volunters, who followed with diagnosis of migraine were included in the study. Demografic and clinical informations were taken, musculoskeletal system were eveluated in detail. For assesment of functionality MIDAS, for quality of life SF-36, for depression level BDI, for sleep quality PSQI were used. Results: It was presented trigger points, referred pain and taut bands in the patients. The low pain threshold have measured in neck muscles. The individuals have more complaints about neck and shoulder pain. Most of the patients had lower functionality level and quality of life. It was founded that they have risk of depression and their sleep quality were poor.